22 Mayıs 2014 15:33

Soma’yı denetlemeyen AKP, TMMOB’yi bakanlıklara bağladı

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile TMMOB’ye bağlı odaların tamamının idari ve mali denetimi bakanlıklara devredildi.

Soma’yı denetlemeyen AKP, TMMOB’yi bakanlıklara bağladı

Paylaş

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile TMMOB’ye bağlı odaların tamamının idari ve mali denetimi bakanlıklara devredildi. Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “Tüm uyarılarımıza rağmen, Madencilik Yasası’nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda yapmadığı düzenlemeler, eksik denetimler, yalnızca kar hırsıyla özel sektöre devredilen işletmelerle Soma’da 301 kişinin ölümüne yol açan AKP iktidarı, TMMOB’ye bağlı odaları mali ve idari denetim yönünden bakanlıklara bağlama kararlarını tamamladı” dedi.

Daha önce verilen kararlarla birçok meslek odasının denetim yönünden bakanlıklara bağlandığını hatırlatan Soğancı, 22 Mayıs 2014 tarihli 29007 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla da Bilgisayar Mühendisleri, Fizik Mühendisleri, Kimya Mühendisleri ile Tekstil Mühendisleri Odaları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının; Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri ile Gemi Mühendisleri Odaları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının; Gıda Mühendisleri ile Ziraat Mühendisleri Odaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının; Maden Mühendisleri, Metalurji Mühendisleri ile Petrol Mühendisleri Odaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının; Meteoroloji Mühendisleri Odası da Orman ve Su İşleri Bakanlığının idari ve ali denetimine verildiğini açıkladı.

ANAYASA’YA AYKIRI

Söz konusu Bakanlar Kurulu kararlarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Soğancı, Anayasa’nın 135. maddesine göre organları kendi üyeleri tarafından seçimle göreve gelen, işlerini yerinden yönetim esaslarına göre yürüten meslek kuruluşları üzerinde devletin idari ve mali denetimine ilişkin kuralların kanunla düzenleneceğini ifade etti.
Soğancı, “İdari ve mali denetimin esas ve usulleri, kuralları yasayla belirlenmeden, sadece Bakanlar Kurulu kararına dayalı olarak Bakanlıkça herhangi bir denetim yapılması Anayasa’ya aykırıdır. Birliğimiz ve bağlı odalarımız bu çerçevede adı geçen Bakanlar Kurulu kararlarını yargıya taşıyacaktır” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

MKE\'nin mermi fabrikasında bir işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa