22 Mayıs 2014 09:14

Urumçi'de pazara saldırı: 31 ölü, 94 yaralı

Çin'in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'deki bir açık pazarda meydana gelen patlamada en az 31 kişi öldü, 94 kişi yaralandı.

Urumçi\'de pazara saldırı: 31 ölü, 94 yaralı
Paylaş

Çin'in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'deki bir açık pazardaki saldırıda en az 31 kişi öldü, 94 kişi yaralandı.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, iki aracın karıştığı saldırıda oluşan patlamanın Renmin (Halk) Parkı’nın yakınındaki açık pazarda, yerel saatle 07.50’de gerçekleştiği kaydedildi. Çin medyasına göre, pazarın olduğu yere iki aracın kuzeyden güneye doğru sürüldüğü, pazarda halkın arasına daldığı, araçlardan patlayıcılar atıldığı ve aracın birinin pazarda infilak ettiği kaydedildi.

Sosyal medyadaki fotoğraflarda kordon altına alınan olay yerinde alevlerin ve dumanların yükseldiği görülüyor. Patlamanın olduğu yerden 100 metre uzakta olduğunu söyleyen görgü tanıkları ise Urumçi'deki Kültür Sarayı'nda yer alan sabah pazarında birden fazla kuvvetli infilak duyduklarını söyledi. Bir diğer görgü tanığı ise, "Ben araç ve malların yandığı alevleri, dumanları ve bu esnada satıcıların mallarını bırakarak kaçtığını gördüm’’ şeklinde yazdı.

Çin, son zamanlarda artan saldırı ve şiddet olaylarının ardından ülke genelinde güvenliği artırmış ve özellikle Pekin ve Şanghay şehirleri olmak üzere özel silahlı birlikler sokaklarda devriye gezmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin güneyindeki Guangzhou şehrinin tren istasyonunda meydana gelen bıçaklı saldırıda 6 kişi yaralanırken, saldırganlardan birinin öldürüldüğü açıklanmıştı.

30 Nisan'da Urumçi'deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 79 kişi yaralandı. 1 Mart'ta güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil öldü, 143 kişi yaralandı. Bu olayı Çin medyası, ülkenin 11 Eylül'ü olarak tanımladı. Urumçi ve Kunming'deki iki olay "terörist saldırılar" olarak nitelendirildi. Geçen yıl Çin'in kalbi olarak bilinen Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda araçla yapılan saldırıda 3 Uygur ile 2 turist öldü. Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişi yaşamını yitirdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Benzin ve motorine zam

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım'lı fidan dikme etkinliğine okulların katılımı zorunlu tutuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa