TKİ sınavında bürokrata baskı

TKİ sınavında bürokrata baskı

TÜRKİYE Taşkömürü İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nün müfettiş yardımcılığı mülakat sınavında, sınava giren Teftiş Kurulu Başkan vekiline, “yandaşları koruma” baskısı yapıldığı öne sürüldü.TKİ tarafından 19 Haziran 2011 tarihinde yapılan müfettiş yardımcılığ

TÜRKİYE Taşkömürü İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nün müfettiş yardımcılığı mülakat sınavında, sınava giren Teftiş Kurulu Başkan vekiline, “yandaşları koruma” baskısı yapıldığı öne sürüldü.

TKİ tarafından 19 Haziran 2011 tarihinde yapılan müfettiş yardımcılığı mülakat sınavında, sınavı yapan bürokratlara “torpilli kişilerin kazanması” için baskı yapıldığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre, 19 Haziran’da yapılan mülakat sınavı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. Mülakat sınavında, sınavı yapan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na vekalet eden bürokrata, bazı torpilli kişilerin sınavı kazanması için baskı yapıldığı iddiası öne sürüldü. Bu baskılara rağmen sözkonusu bürokratın görevini gereği gibi yerine getirdiği de belirtilirken, sınava için yanıt bekleyen sorular da ortaya çıktı.

TKİ’nin müfettiş yardımcılığı sınavına ilişkin şu sorulara yanıt bekleniyor:
* TKİ Genel Müdür Yardımcısı Fehmi Okumuş, yetkisi ve görevi olmamasına karşın sınav komisyonu başkanını neden aramıştır, neler talep etmiştir? Söz konusu kişi, bu gücü nereden almaktadır. Parti komiseri gibi davranması yasalara uygun mudur?
* Aynı kişi, sınava giren bir kadın adayın  hak ettiği halde kazandırılmaması için de telefon açmış mıdır?
* Komisyon başkanı, baskılardan kurtulmak için sınavdan sonra uzun süreli yıllık izine ayrılmış mıdır ?
* Sınavı iptal ettirmek için, sınava girip kazanamayan bir kişiye itiraz dilekçesi verdirilmiş Mi dir?
* Normal şekilde yapılan bir sınav bu gerekçeyle iptal edilecek midir?
* Bu tür yanlış uygulamalar kurumun saygınlığına gölge düşürmeyecek midir ?
* Görev ve yetkisini kötüye kullanan yetkili hakkında gereken işlem yapılacak mıdır.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net