22 Mayıs 2014 10:00

Bu müze satılık!

Türkiye’nin özel koleksiyonlarından olan ilk ve tek bakır eserler müzesi olma özelliğine sahip Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, yetkili kurumların ilgisizliği yüzünden Müze Sahibi Koleksiyoncu Ali Atalar tarafında satılığa çıkarıldı.

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep


Türkiye’nin özel koleksiyonlarından olan ilk ve tek bakır eserler müzesi olma özelliğine sahip Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, yetkili kurumların ilgisizliği yüzünden Müze Sahibi Koleksiyoncu Ali Atalar tarafında satılığa çıkarıldı. Belediyelerden, Kültür Bakanlığına kadar müzenin tanıtımı için hiçbir kurumun ilgili göstermediğinden yakınan Atalar, “Üç yıldır belediyedeki toplantıdan, gelen misafirlerden bir tek kişi buraya ziyarete gelmedi, getirilmedi. Burası bir kültürel miras ama bazı zihniyetler bunu böyle görmüyor herhalde. Yaşayan tarihi dokuları yaşatmak gerekiyor” dedi.

Başta Gaziantep ve yöresine ait olmak üzere 1700’li yıllardan günümüze Türkiye’nin tüm bölgelerinde toplanan bakır eserlerinin sergilendiği müzede, tabaklar, ibrikler, kazanlar, taslar, tepsiler, satıllar, sürahiler, kantarlar, radyolar, Osmanlı dönemine ait silah ve süngü, kamalar ve kılıçlar gibi birçok etnografik eser yer almakta.

BÜROKRASİ YORDU

35 yıldır koleksiyon yaptığını söyleyen Ali Atalar, topladığı bakır eserlerini 2010 yılında şu an eserlerin sergilendiği konağı alıp restore ettikten sonra 2011 yılında müze olarak açmış. Üç yıl kendi imkanlarıyla müzeyi yaşatan Atalar’a, yıllar içinde Bakanlık ve bağlı müdürlükler sürekli yeni sorunlar çıkarmış. Yorulduğunu ve öfkelendiğini dile getiren Atalar, şunları söyledi; “Koleksiyonumu insanlarla paylaşmak istedim. Bu eserler evimde beni rahatsız etmiyordu. Evim de, işim de vardı. Gaziantep’e katkı olarak düşünmüştük. Kâr etmeyi düşünmedik. Müze kendi masraflarını karşılayamıyor. Bütün maddi sıkıntılara rağmen yine de müzeyi satmak istemem. Kültür Bakanlığıyla, kültür müdürlüğü bu konuda çok sıkıntı yaşatıyor. O sebeple müze adını değil de kültür ve sanat evi sergi yeri adını  kullanıyoruz. Buna rağmen müze müdürü birçok sorun yaratıyor.”

İLANDAN SONRA DA SORULMADI

İlan verdikten sonra telefon açıp “Müzeler kenti Antep’te bir müze satılamaz, neyse bunun çaresine bakalım” diyen olmadığını anlatan Atalar, belediyelerin kültürel çalışmalarının şova dönük olduğunu belirtti. Antep’in sadece yemekleriyle anılmaması gerektiğine dikkat çeken Atalar, “Antep’in yemeği çok güzel baş üstüne ama Antep lokanta değil ki. Geçmişiyle birlikte bir medeniyetler şehri.  Ermeni’si, Yahudi’si yaşamış. Daha öncesine baktığında Roma, Bizans, Hitit. Siz bu değeri ortaya çıkardığınız zaman burası kültürle ilgili bir şehir olur. Yaşayan tarihi dokuları yaşatmak gerekiyor” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kosova-Türkiye maçında Soma unutulmadı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa