21 Mayıs 2014 22:01

Ataköy sahiline yürütmeyi durdurma

İstanbul 5. İdare Mahkemesi Ataköy sahildeki inşaatların yapımına izin veren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için bilirkişinin hazırladığı raporu uygun bularak oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Paylaş

İstanbul  5. İdare Mahkemesi Ataköy sahildeki inşaatların yapımına izin veren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için bilirkişinin hazırladığı raporu uygun bularak oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

3 kişinin hazırladığı 21.04.2014 tarihli bilirkişi raporunda, 160 parsel üzerinde tescilli koruma statüsünde bulunan baruthane üzerinde otel yükselmeye başladığı, kaba inşaatın tamamlandığı ve 70 metre yüksekliğinde 5 adet blokun yükselmeye başladığı ifade edildi. Raporda sahile yapılacak binalarla iç kesimlerde yaşayanların kıyıyı kullanamayacağı, kıyıya yapılacak 10 metrelik yolun da Kıyı Kanuna aykırı olduğu tespit edildi. Kıyı şeridinde yer alacak 70 metre yüksekliğindeki binaların kıyı ile iç kesimler arasındaki ilişkiyi bozacağı ve ‘duvar etkisinin oluşturduğu bir yapılaşma düzeni’ getireceği belirtildi. Kararda İstanbul’un deprem riski de hatırlatıldı. Ataköy sahiline yapılacak yoğun ve yüksek yapılaşmanın ‘son derece riskli’ olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, silüet çalışması sonucunda belirlenen 70 metre yapı yüksekliğinin hangi kritere bağlı olduğunun ‘belirsiz’ olduğu da belirtildi. İnşaatların devam etmesi halinde “Hukuka aykırı olduğu anlaşılan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların ortaya çıkacağı açıktır” ifadesine yer verildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

TBMM\'de Soma\'ya ilgi yok!

SONRAKİ HABER

Tarsus'ta ölüme terk edilen eşeği belediye sahiplendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa