21 Mayıs 2014 21:28

Hakkında tutuklama kararı verilen polis teslim edilmiyor

Keçiören'de 'dur ihtarı'na uymadığı gerekçesiyle öldürülen Cem Aygün davasında, hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılan sanık polis F.Y'nin hâlâ yakalanmadığı öğrenildi.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara

Keçiören'de 'dur ihtarı'na uymadığı gerekçesiyle öldürülen Cem Aygün davasında, hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılan sanık polis F.Y'nin hâlâ yakalanmadığı öğrenildi.  Hâlâ görevde olan polis F.Y'nin bugün 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak olan duruşmaya da getirilip, getirilmeyeceği bilinmiyor. Avukatlar, sanık polisin hakkında yurt dışı yasağı ve adli kontrolün bulunmadığına dikkat çekerek, sanığın emniyet, mahkeme el birliğiyle kaçırılması kaygısını taşıyor.

16 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Keçiören'de 20 Ağustos 2012'de yaşanan cinayet için Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava görülüyor. Görülen davanın 8 Mayıs'taki celsesinde sanık polis F.Y'nin durumuna ilişkin savcı mütaalasını sunmuştu. Sanığın ‘Kasten adam öldürme’ değil, ‘Kasten yaralama’ suçundan cezalandırılmasını isteyen savcı İsmail Şafak, yaralamanın ölümle sonuçlandığına dikkat çekmişti, “Maktulün durumu, olay yerinden kaçmaktan ibarettir. Polis memuruna karşı direnmesi söz konusu olmamıştır. Elinde silah bulunmamaktadır. Polis Vazife ve Salahiyetler Kanunu’nun 16. maddesinde belirtilen silah kullanma şartı bu olayda oluşmamıştır” demişti. Savcı Şafak bu nedenle sanık hakkında 12 ila 16 yıl arası ceza istemiş,  istenen cezanın süresi ve kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklama talep etmişti.Aygün ailesinin yaptığı savunma ve talepler sonucunda da mahkeme heyeti F.Y'nin tutuklanmasına karar vermişti.

'İSTEDİĞİN ZAMAN RAHATÇA KAÇABİLİR!'


Evrensel gazetesinin edindiği bilgilere göre sanık polis görevine devam etmesine rağmen hala tutuklanmadı. Konuya ilişkin Evrensel gazetesine görüş veren Aygün ailesi avukat Murat Yılmaz da, sanık polisin hâlâ yakalanmadığını öğrendiklerini teyit etti. "Nerede olduğunu bilmiyoruz" diyen Yılmaz, bugün görülecek duruşmaya da getirilip getirilmeyeceği konusunun belirsiz olduğunu söyledi. Yılmaz, "sanık polis şu an ortada yok. hakkında bir yurt dışı yasağı da yok. İstediği zaman rahatça kaçabilir. Biz hep söylüyorduk kaçma ihtimali var diye. Bu sanığın suçu sabit. Katil sanığıdır. Ama mahkeme ve emniyet resmen koruyor, kolluyor. Bir vatandaşa çıkan tutuklama kararı sonucunda emniyet teyakkuza geçer, anında yakalanır. Ama emniyet mensubuna yapılan torpil açıkça ortada" diyerek tepki gösteriyor.

EMNİYET, SAVCI VE MAHKEME HEYETİNE  SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK


Bunun skandal olduğunu dile getiren Yılmaz, " bu kişi emniyet mensubu, yakalama kararı sadece sanığa değil, onun amirlerine de gidiyor. Evine de gidiyor. Ama burada açıkça gördüğümüz şey şudur; polisi emniyet teslim etmiyor. Mahkeme de hakkında kaçma şüphesi olduğu kanaatine varmıyor. El birliğiyle kaçırılmak isteniyor sanki" diye konuştu. Bu durumun birinci dereceden sorumlularının polisi yakalama işlemini yapmayan polisler olduğunu belirten Yılmaz, adli kontrol kararı aldırmayan Cumhuriyet Savcısı ile 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da KDP protestosu

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa