21 Mayıs 2014 08:10

Nijerya'da bombalı saldırılar: 118 kişi öldü

Nijerya'da acil durum yönetim merkezi, Jos kentinde yarım saat arayla meydana gelen iki patlamada 118 kişinin öldüğünü duyurdu. Plateau eyaletinin başkentindeki saldırılardan ilki kalabalık bir pazar yerinde, ikincisi yakındaki bir hastanenin önünde gerçekleşti. Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Nijerya\'da bombalı saldırılar: 118 kişi öldü
Paylaş

Nijerya'da acil durum yönetim merkezi, Jos kentinde yarım saat arayla meydana gelen iki patlamada 118 kişinin öldüğünü duyurdu. Plateau eyaletinin başkentindeki saldırılardan ilki kalabalık bir pazar yerinde, ikincisi yakındaki bir hastanenin önünde gerçekleşti. Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı. Fransız AFP haber ajansına konuşan bölge yetkilileri, ölenlerin çoğunun kadın olduğunu söyledi. BBC'ye konuşan gazeteci Hassan İbrahim, saldırı sonrası bölgede tansiyonun yükseldiğini, dini liderlerin halka sakin olmaları çağrısında bulunduğunu belirtiyor.

Acil durum yönetim merkezi koordinatörü Muhammed Abdülselam, "Enkazdan 118 ceset çıkardık. Bu rakam henüz kaldırmadığımız enkaz bulunduğundan artabilir" diye konuştu ve yaralı sayısının da 56 olduğunu belirtti. Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan saldırıyı kınadı ve "terörizmle mücadelede kararlı" olduklarını söyledi.

BBC'ye konuşan Jos'taki Ayo Tumbe Omeiza adlı öğrenci "İkinci patlama benim yakınımda oldu. Arabama binmeye çalıştım. Yardım edin diye bağırıyordum. Çok sayıda ölü gördüm. Patlamadan sonra insanlar sürekli panik haldeydi. Herkes farklı yönelere sürüyordu arabasını" dedi.
 

MÜSLÜMANLAR VE HRİSTİYANLAR ARASINDA SINIR ŞEHRİ

Plateau eyaleti, ülkenin Müslüman kuzeyi ile Hristiyan güneyini ayıran noktada bulunuyor. İslamcı Boko Haram örgütü de daha önce Jos'u hedef alan saldırılar yapmıştı. Ülkenin kuzeyindeki Kano kentinde Pazartesi günü meydana gelen bir intihar saldırısında da dört kişi ölmüştü. BBC'nin Abuja'dan bildiren muhabiri Will Ross, ölenlerin farklı dinlerden olduğunu söylüyor.

KAÇIRILAN KIZ ÖĞRENCİLER HÂLÂ BULUNAMADI
Öte yandan, Nijerya hükümeti, Nisan ayında İslamcı Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 200'den fazla kız öğrenciyi bulmaya çalışıyor. Meclis, kuzeyde Boko Haram'ın etkin olduğu üç eyalette- Adamawa, Borno ve Yobe- geçerli olan "olağanüstü hal"in altı ay daha uzatılmasına karar verdi. Niejrya'da Boko Haram örgütünün saldırılarında sadece bu yıl binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kurtarma operasyonu

SONRAKİ HABER

Cizre\'de yeni kazılan mezardan PKK\'li cenazesi çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa