21 Mayıs 2014 06:00

İşletmenin teknik sorumlusu kahraman ilan edildi

Soma Kömürcülük AŞ’ye ait facianın meydana geldiği ocakta Genel Müdür Ramazan Doğru’nun yardımcılarından birisi olan ve teknik müdürlük yapan İsmail Adalı sıradan bir işçi gibi gösterilerek kahraman ilan edildi. Kazanın olduğu sırada dışarıda olduğu belirtilen Adalı’nın işletmenin Akın Çelik’ten sonra ikinci ismi olduğu belirtiliyor.

İşletmenin teknik sorumlusu kahraman ilan edildi

Paylaş

Emine UYAR
Soma

Soma Kömürcülük AŞ’ye ait facianın meydana geldiği ocakta Genel Müdür Ramazan Doğru’nun yardımcılarından birisi olan ve teknik müdürlük yapan İsmail Adalı sıradan bir işçi gibi gösterilerek kahraman ilan edildi. Kazanın olduğu sırada dışarıda olduğu belirtilen Adalı’nın işletmenin Akın Çelik’ten sonra ikinci ismi olduğu, ocağın durumundan birebir sorumlu olduğu, yer altındaki bütün bilgilerin onda toplandığı belirtiliyor.

Dün gazete ve televizyonlarda çıkan haberlerde, İsmail Adalı’dan, beş gündür evine gitmeyerek, telefon bile etmeyerek kurtarma çalışmalarına katıldığı ve kahraman olduğundan söz ediliyor. Yine haberlerde Adalı’nın beş gün sonra annesi ve babası ile buluşmasına katılan Bakan Taner Yıldız’ın gözyaşlarını tutamadığı belirtiliyor.

Daha önce aynı ocakta çalışan Maden Teknikeri Erol Merdim, “Bu insan oranın teknik müdürü. Akın Bey’den sonraki 2 numaralı isim. Tutuklananlar arasında Adalı’nın çeyreği kadar bile sorumlu olmayan insanlar var” dedi.

Görüştüğümüz işçiler, içerideki baskıdan ve Adalı’nın korkusundan, kazanın meydana geldiği ilk anda 140-150 işçinin dışarı çıkamadığını anlattı.

‘BÜYÜK FEDAKARLIK ÖRNEĞİ’

Yeni Şafak gazetesinde konuyla ilgili haber şu şekilde yer almıştı: “Babası Baki Adalı ile birkaç dakika görüştükten sonra yeniden arkadaşlarını kurtarmak için madene giren genç dün, facianın 6. gününde anne ve babası ile bir araya geldi. Hâlâ arkadaşlarını kurtarmak için maden ocağından ayrılmayan İsmail Adalı’nın ailesiyle buluşmasına Bakan Taner Yıldız da tanık oldu. Adalı’nın ‘Acayip bir fedakarlık örneği’ sergilediğini belirten Yıldız, anne Hatice Adalı’ya ‘Şimdi yeniden doğmuş gibi oldu değil mi? diye sordu. Yıldız, ‘Hiçbirimizin istemediği, temenni etmediği bir şekilde bunlar oldu. Çok yük çok. Ama buna çok sevindim anacığım. Çok sevindim’ derken gözyaşlarını tutamadı’ şeklinde yer aldı.
 

ÖNCEKİ HABER

Önce hasta ettiler sonra gizlice işten attılar

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa