21 Mayıs 2014 06:00

Sınırdaki infazlara sessiz kalınmasın

Gazetemize konuşan İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, sivillere yönelik infazların Türkiye’nin Rojava’yı yalnızlaştırma politikasının sonucu olduğunu söyledi. Kuzu Türkiye kamuoyuna sınırdaki katliamlara sessiz kalmama çağrısı yaptı.

Sınırdaki infazlara  sessiz kalınmasın

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul


Rojavalı Saada Darwich isimli 28 yaşındaki kadının Şırnak’ın Cizre ilçesinde çocuklarının gözleri önünde katledildiği gün Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki sınır kapısına yakın bölgede askerlerin açtığı ateş sonucu 13 yaşındaki A.Ö. şakağından vuruldu ve iki gözünü de kaybetti. Yaşanan bu iki gelişme gözleri bir kez daha Türkiye Rojava sınırına çevirdi. Mardin ile Rojava sınırında daha önce de Rojavalılara yönelik birçok infaz yaşanmıştı. Gazetemize konuşan İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, sivillere yönelik infazların Türkiye’nin Rojava’yı yalnızlaştırma politikasının sonucu olduğunu söyledi. Kuzu Türkiye kamuoyuna sınırdaki katliamlara sessiz kalmama çağrısı yaptı.

ROJAVA’YI TECRİT POLİTİKASININ SONUCU

Sınırların anlamını yitirdiği bir dönemde sınırı geçmek isteyen sivillere ateş açılmasının izahı olmadığına dikkat çeken Kuzu, “Radikal İslamcılar sınır kapılarını rahatlıkla geçerken, sadece geçim ve insani ihtiyaçları için sınırı geçmek isteyen Rojavalı siviller hedef alınıyor” dedi.

Rojava’dan Türkiye’ye gelmek istenenlerin infaz edilmesinin devletin Rojava’ya dönük politikasının sonucu olduğunu söyleyen Kuzu, “Rojava infazlarla yalnızlaştırılmak isteniyor” dedi.  “Rojava’da yaşayanlarla Türkiye Kürdistanı’nda yaşayanlar akraba” diyen Kuzu, devletin artık sınırların gereksiz olduğunu kabul etmesi gerektiğini dile getirdi. Sınırda yaşanan hak ihlalinin sadece Kürtleri değil, Arapları, Süryanileri başka halkları ve inançları da etkilediğini söyleyen Kuzu, “Türkiye Kürdistanı’nda gösterilen barışçıl çabalar desteklenmeli” dedi.
Yaşam hakkı ihlalinin en ağır suç olduğunu, sınırdaki son katliamın faillerinin bulunup cezalandırılması gerektiğini söyleyen Kuzu, “Türkiye kamuoyu Rojava sınırındaki katliamlara sessiz kalmamalı” şeklinde konuştu.

MARDİN ADETA  ÖLÜM BÖLGESİ

Rojava’ya sınırı olan Mardin, infazların en sık yaşandığı yerlerden. 17 Kasım 2013’te Rojava sınırından mayınlı alanı geçerek, Mardin’in Nusaybin ilçesine ulaşmak isteyen 3 Rojavalı özel hareket timleri tarafından silahlarla tarandı. Olayda Amir Ehmed Abdullah ve kardeşi Yasir Ehmed Abdullah ve Mihemed Zahir Amir yaşamlarını yitirdi.
22 Şubat 2014’te ise Rojavalı Mistefa Şemsedin Haci İsmail, hastaneye gitmek üzere Kızıltepe’ye geçmek istenirken, askerlerin açtığı ateşle yaralandı. Yaralı halde gözaltına alınan Rojavalı daha sonra yaşamını yitirdi. Cenazesine yapılan otopside Mistefa Şemseddin Hacı İsmail’in darp ve işkence sonucu öldüğü ortaya çıktı.

ÖNCEKİ HABER

‘Telafi çalışması’ iddiası belgelendi

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa