21 Mayıs 2014 06:00

‘Taşeron izleme kurulu’ oluşturduk

Gün geçmiyor ki yeni bir rezillik, yeni bir ihmal, yeni bir katliam gün yüzüne çıkmasın. Emeğimizin, insanlığımızın, vicdanımızın sömürüldüğünü, duygularımızın tarumar edildiği yeni bir güne merhaba demeyelim; Türkiye’de her yeni gün yeni bir acıya gebe... T

‘Taşeron izleme kurulu’ oluşturduk
Paylaş

Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi
İstanbul

Gün geçmiyor ki yeni bir rezillik, yeni bir ihmal, yeni bir katliam gün yüzüne çıkmasın. Emeğimizin, insanlığımızın, vicdanımızın sömürüldüğünü, duygularımızın tarumar edildiği yeni bir güne merhaba demeyelim; Türkiye’de her yeni gün yeni bir acıya gebe... Tıpkı Berkin öldüğünde buna nasıl inanamadıysak, yüreğimiz bunu nasıl kabul edemediyse madenci kardeşlerimizin diri diri toprağa gömüldüğünü öğrendiğimizde de yüreğimiz bu acıyı kaldıramadı. Neydi bu ülkenin başına gelen? Neydi ‘Bu alın yazısı, kader’ diye tasvir edilen, bize reva görülen neydi? İnsanın hayatı bu kadar mı ucuzdu? İnsanlık onuru denilen şey , nutuklarımıza meze olan, içi boşaltılmış, süslü, anlamsız bir kelime miydi? Sistem nasılda tıkır tıkır işliyordu oysa; tüketimi pompala, borçlandır ve saati 5 liradan kölen yap.
Gayet basit ve başarılı bir sistem. İnsanlar mutlu mu, insanlar yorgun mu kimin umrunda? Ben cebime giren paraya bakarım der sistem. Ve biz geleceğin mühendisleri, yöneticileri, beyaz yakalıları olarak bu sisteme çomak sokmak istedik. Tıpkı Berkin’i kaybettiğimizde olduğu gibi, bir an durduk ve bir şeyler artık değişmeli dedik. Öğrenci olmanın getirdiği sorumluluktan önce insan olmanın, vicdanlı bir insan olmanın sorumluluğunu birkez daha fark edip, tepkimizi ortaya koyduk, boykot uyguladık. Forum alanında toplanıp öğrendiğimiz bilgileri paylaştık, durum değerlendirmesi yaptık. Vicdanı olan herkes ordaydı; akademisyeni, öğrencisi, çalışanı, işçisi; vakıf üniversitesinden beklenmeyecek kadar (!) büyük bir katılım söz konusuydu. Hep birlikte neler yapılabilir, nasıl adımlar atılabilir, böyle bir katliamın sebebi nedir, sonucu nedir konuştuk. Gündemden herkesi haberdar etmek, dikkatleri Soma’daki kardeşlerimize çekmek için okulun çeşitli yerlerine dövizler, pankartlar astık. Ama bunlar yeterli miydi? Emekçinin emeğinin sömürüldüğü, can güvenliğinin göz ardı edildiği tek yer Soma mıydı? Okulumuzda hâlâ inşaat devam etmekte; inşaat işçilerinin canı, emeği ne kadar güvencede? Peki iki üç ayda bir değiştirilen temizlik ve güvenlik görevlilerinin hali nice? Bu düşünceler yolumuzu aydınlattı ve bize bir şey yapmalı dedirtti.
Okulumuzda emeğin sömürülmemesi için, emekçilerin haklarının korunması için kimine göre basit görünen ama o işçilerin hayatında büyük değişikliğe sebep olacak bir şey: ‘Taşeron izleme kurulu.” Bu kurul üniversitemizde ve Fiba Holding bünyesinde bulunan tüm işçilerin, özellikle de taşeron işçilerin yanlarında olduğumuzu bilmeleri ve yaşadıkları her türlü sorunu özgür bir ortam içerisinde, hiçbir baskının gölgesinde kalmadan ifade edebilecekleri ve aksiyon alabileceğimiz; akademisyenlerden, öğrencilerden ve emekçilerden oluşan bağımsız bir oluşumdur. Bu kurulun oluşabilmesi için okulumuza kurduğumuz stantla imza toplamaktayız. Umudumuz kendi çevremizden başlayarak, insanlık onurunun ve emeğin koruma altına alınmasıdır, bunun için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.

ÖNCEKİ HABER

Ölümlerin nedeni özelleştirme ve taşeron

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa