20 Mayıs 2014 17:09

Beyne detoks

Beyin yorgunluğunun, kişilerin özel ve iş yaşamlarında sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, beyin detoksunun, beyni fazla ve gereksiz verilerden arındırdığını belirtti.

Beyne detoks
Paylaş

Beyin detoksu ile ilgili bilgiler veren Dr. Mehmet Yavuz, bellekteki bilgi kirliliğinin ve fazlalığının beynin verimliliğine zarar verdiğini belirtti. Yavuz, “Beyin detoksunda öncelikle bellekteki bilgileri kategorize etmek gerekir. Çünkü bellekteki bilgi kirliliği ve fazlalığı, beynin verimliliğine zarar verir. Bu anlamda belleğe kalıcı bilgiler göndermek için, önce dikkatinizi o konuya yöneltip yoğunlaşmanız gerekir. Bu amaçla, öğrenmek istenilen şeyin imgesel kopyası (Fotoğrafını çeker gibi), zihne gönderilmelidir. Öğrenilenler geçmişte oluşturulan albümlere eklenir, böylelikle hem bilgiler birbiriyle birleştirip bağlantılar kurulabilir hem de daha kolay hatırlama sağlanır” dedi.

BEYİN YORGUNLUĞUNA KARŞI EGZERSİZ

Zihinsel egzersizler yapmanın beyin yorgunluğuna engel olduğunu söyleyen Yavuz, “Sürekli zihinsel egzersizler yapmak beyin yorgunluğuna engel olur, unutkanlığı önler. Zihin antrenmanları, yeni beyin hücreleri oluşmasına neden olmaz. Ancak beyin hücreleri arasında yeni bağlantıların oluşmasını sağlar. Uzun süre öğrenme sürecine ara verildiğinde, beyindeki bazı bağlantılar kaybolmaya başlar. Buna bağlı olarak da öğrenme güçleşir ve bellek zayıflar. Bu nedenle, zeka oyunları ve matematiksel çözümlerle beyin güçlendirilmeli, öğrenme süreci kesintisiz sürdürülmelidir. Böylelikle beyin detoksunun olumlu etkileri artırılmış olur” şeklinde konuştu. (İstanbul/CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hasan Ferit Gedik cinayetinde suç örgütü çıktı

SONRAKİ HABER

Esenyurtta gençler Soma için yürüdü!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa