20 Mayıs 2014 00:42

Okagbare’den çifte zafer

Atletizmde yazın yaklaşmasıyla pistler ısınıyor. Hafta sonu Şanghay önemli yarışlara ev sahipliği yaptı.

Okagbare’den çifte zafer
Paylaş

IAAF Diamond League’de (Elmas Lig) sezonun ikinci buluşması Çin’in Şanghay kentinde gerçekleşti. Atletizm severleri mest eden gecede 7 dalda sezonun en iyi derecesi gelirken 20 sporcu kendi en iyi derecesini geliştirmeyi başardı.
Atletizmdunyasi.com’un haberine göre 80 bin kişilik Şanghay Stadyumu’nda yaklaşık 10 bin seyircinin önünde yapılan yarışlarda Mısırlı ciritçi Ihab Abdel Rahman, 89.21’lik atışıyla tüm zamanlarda 13’üncü sıraya yerleşti.
Geçen yıl Mersin’de Fatih Avan’ın ardından ülke rekoru kırarak Akdeniz Oyunları gümüş madalyası kazanan, ardından Moskova’da finalde yarışan 25 yaşındaki Mısırlı Ihab Abdel Rahman, 7 Mayıs’ta kendisine ait rekoru 83.94’e taşımıştı. Bu yarışmaya formda gelen Afrikalı atıcı, ilk hakkında standartların çok üzerinde bir atış yaptı ve ciriti 89.21’e sapladı. Tüm zamanlar listesinde 13’üncülüğe yerleştiği bu atış, 5 metre 27 santimetrelik gelişim dışında Afrika ve Şanghay GP miting rekorunu da kendisine getirdi. Abdel Rahman, yarışma bitiminde en yakın rakibi olan İsveçli Kim Amb’a beş metre fark attı.
Dünya şampiyonu Viteszlav Vesely 83.80 atarken, Olimpiyat şampiyonu Trinidadlı Keshorn Walcott 81 metreyi bu sezon ilk kez geçti: 81.09.

110 ENGELLİ’DE YİNE ÇİN KAZANDI
Kapanış yarışı 110 engellide, ev sahibi Çin’in gözbebeği Xiang Liu tribündeydi; ama kazanan yine bir Çinli oldu. Dünya şampiyonu David Oliver, Avrupa şampiyonu ve dünya üçüncüsü Sergey Şubenkov ile eski olimpiyat şampiyonu Dayron Robles’in start aldığı yarışta finişe 13.23’lük kariyer zirvesiyle gelen Wenjun Xie, bir yıl önce aynı pistte yaptığı en iyisini 0.05 aşağı çekti.
400 metrede Michael Tinsley 48.77 koşarak birinciliği alırken, sakatlığını atlatıp açık havada ilk yarışmasına çıkan sırıkçı Renaud Lavillenie 5.92 ile IAAF listesinin başına kuruldu. Lavillenie’nin 6.03’teki denemeleri başarılı olmadı. Erkekler 100 metrede ise Justin Gatlin 9.92 ile ilk sırayı kaptı.

OKAGBARE RÜZGARI
Kadınlarda ise geceye Nijerya’nın çok yönlü atleti Blessing Okagbare damga vurdu.  Nijeryalı sprinter, Şanghay GP’sinde iki dalda yarıştı ve ikisinde de zirveye çıktı. Kariyerinde 7 metrelik atlayış bulunan Okagbare, 2014 sezonunun kendi adına ilk uzun atlama yarışmasından 6.86 ile galip ayrıldı.
Okagbare, 200 metrede de yarışma rekoru kırdı. Bu dalın dünya şampiyonu Shelly-Ann Fraser-Pryce’ın son anda yarışmadan çekildiği müsabakada Nijeryalı sprinter, 22.36 ile kariyerinin en iyisine (22.31) çok yakın bir grafik çizdi.

COBURN SÜRPRİZİ
1500 metrede Abeba Aregawi, 3:58.72 ile sezonun en iyisini 4 dakikanın altına indirirken, üçüncü sırada finiş gören Sifan Hassan, 4:01.19 ile Hollanda rekorunu yeniledi. 3 bin su engellide ise Amerikalı 23 yaşındaki atlet Emma Coburn, 9:19.80 koşarak sürpriz yaptı. Coburn, Sofia Assefa, Milcah Chemos, Hiwot Ayalew, Lidya Chepkurui gibi bu dalın en iyileri olan Doğu Afrikalılarla dolu yarışta altı saniye farkla galibiyete uzandı.
Disk atmanın geçilmez ismi Sandra Perkovic, daha Mart başında 70.51 ile başladığı sezonun ilk Diamong Lig buluşmasında bir kez daha en iyisini geliştirdi. Sandra, 70.52 ile sezon liderliği ve ülke rekoruna bir santimetre eklediği yarışmada 16’ncı Diamond Lig yarışma birinciliğine zorlanmadan ulaştı. Avustralyalı eski dünya şampiyonu Dani Samuels ise en iyi derecesinin sadece 10 santimetre altında 67.89 yaparak müsabakayı ikinci bitirdi.

KAZANDIĞINI SANDIĞINDA KAYBEDENLER!
ŞANGHAY’ın en ilginç yarışı erkekler 800 metredeydi. 1500 metre olimpiyat şampiyonu Tevfik Mahlufi, son düzlükte öne geçtiği yarışı kazandığını düşünerek beş metre kala sevinmeye başlayınca, dış kulvardan gelen 18 yaşındaki Kenyalı Robert Biwott, 1:44:69’luk finişiyle kendisini ekarte etti. 400 metrede eski dünya şampiyonu Amantle Montsho da benzer bir akıbete uğradı. Montsho son anda ekarte eden 31 yaşındaki Jamaikalı Novlene Williams-Mills, 50.31 yaparken, Montsho 50.37, bir başka Jamaikalı Stephanie McPherson da 50.54 koştu. Ünlü atlet Allyson Felix’in 50.81’i kendisine beşinciliği getirdi. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Soma\'daki madenlerde mesai yeniden başladı

SONRAKİ HABER

Çerkes diline sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa