19 Mayıs 2014 21:23

Bir günde 2 tren kazası: 2 kişi öldü, 50 hayvan telef oldu

Konya'da hızlandırılmış yolcu treni, hemzemin geçitte otomobile çarptı. Otomobilde bulunan 2 kişi yaşamını yitirdi. Aybahçe Mahallesi Muhtarı Hilmi Selim, daha önce belediyeye müracaat etmesine rağmen önlem alınmadığını söyledi. Kars’ta ise Doğu Ekspresi'nin hemzemin geçitte çarpttığı sürüdeki 50 inek telef oldu.

Bir günde 2 tren kazası: 2 kişi öldü, 50 hayvan telef oldu
Paylaş

Konya'da hızlandırılmış yolcu treni, hemzemin geçitte otomobile çarptı. Trenin altında yüzlerce metre sürüklenerek demir yığını haline gelen otomobilde bulunan 2 kişi yaşamını yitirdi.  

Kaza, bugün saat 18.30 sıralarında merkez Meram İlçesi Aybahçe Mahallesi Fidanlık Sokak'ta meydana geldi. Makinistler Ali G. ve Mustafa Ç. yönetimindeki Konya-Karaman seferini yapa hızlandırılmış yolcu treni, uyarı levhası ve ışığı bulunan hemzemin geçitten geçmek isteyen 23 yaşındaki Hasan Yıldız yönetimindeki 42 PV 137 plakalı otomobile çarptı. Yaklaşık 350 metre trenin altında sürüklenen ve hurda yığınına dönen aracın sürücüsü Hasan Yıldız ve aynı yaştaki Fatih Ünal, hayatını kaybetti. Araç içinde sıkışan Yıldız ve Ünal'ın cesedi itfaiye ve sağlık görevlilerinin müdahalesiyle sıkıştığı yerden çıkartıldı. Bu sırada otomobil içinde bir çocuğun da olabileceği ihtimali üzerine polis ve itfaiye ekipleri araçta arama yaptı, şans eseri başka kişi bulunmadı.

Kazayı duyup olay yerine gelen ve baygınlık geçiren ölenlerin yakınlarına sağlık görevlileri müdahale etti. Kazanın nasıl olduğunu anlatan Aybahçe Mahallesi Muhtarı Hilmi Selim, "Otomobil hemzemin geçitten geçerken tren çarptı. Hemen koştum ama biri ölmüştü, diğeri de kısa bir süre sonra öldü. Daha önce hemzemin geçitte önlem alınması için belediyeye müracaat ettim, ama şu ana kadar önlem alınmadı. Yetkililer kaç kişinin ölmesini bekliyor" dedi. Kazanın ardından makinistler gözaltına alındı. Kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.

50 HAYVAN TELEF OLDU

Kars’ta ise Doğu Ekspresi'nin hemzemin geçitte çarpttığı sürüdeki 50 inek telef oldu. Kaza, bugün akşam saatlerinde Arpaçay ilçesine bağlı Gediksatılmış köyüne 5 kilometre mesafedeki hemzemin geçitte meydana geldi. Çoban Mustafa Erzurum, arkadaşı ve çocuğuyla birlikte otlattıkları 800 büyükbaş hayvanı köye getirirken hemzemin geçitte Kars-Akyaka seferini yapmakta Doğu Ekspres yolcu treni çarptı. Kazada. iki çoban ve çocuk canlarını zor kurtardı. Trenin çarptığı hayvan sürüsünden 50’si telef oldu, 30’u ise yaralandı. Hayvanlara çarpan tren geri manevra yaparak yaklaşık 1 kilometre mesafede durdu.

Çobanın haber vermesi üzerine köylüler olay yerine akın etti. Hayvanlarının cansız bedenleriyle karşılaşan köylüler feryat etmeye başladılar. Trenin geçişine izin vermeyen ve raylardaki hayvanların cesetlerini kaldırmayan köylüler yetkililerin olay yerine gelmesini istediler. Arpaçay jandarmasının da olay yerine gelmesiyle birlikte köylüler ikna edilmeye çalışıldı. Trenin geçine izin vermeyeceklerini ifade eden köylüler, zararlarının karşılanmasını ve devlet yetkililerin mağdur ailelere yardım etmelerini istediler.

Havanın yağışlı ve soğuk olmasına rağmen telef olan hayvanlarının yanında üzüntülerini dile getiren köylüler yaralı hayvanlarını köye götürebilmek için büyük çaba sarf etti. Arazinin çamurlu olması nedeniyle kurtarıcı araçların giremediği bögede tam bir kurtarma operasyonu yaşandı. Köylüler yaklaşık 600 kiloyu bulan inekleri traktöre yüklemeye çalışsalar da başarılı olamadılar. Köylüler yarın jandarmaya giderek şikayette bulunacaklarını ve haklarının verilmesi için mücadele edeceklerini belirttiler. Kazayla ilgili inceleme sürüyor.

Çoban Mustafa Erzurum, “Neye uğradığımızı şaşırdık. Ben hiç treni bile göremedim. Bir baktım ki tren hayvanların arasına dalmış. Kaçıp canımızı kurtardık. Çok üzgünüm” dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Polisin başından yaraladığı çocuğun durumu ciddiyetini koruyor!

SONRAKİ HABER

Bozuk yol yapılmayınca yolu kapattılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...