22 Haziran 2011 16:51

İZELMAN işçileri gaz kesti

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZELMAN AŞ’de çalışan şoförler sözleşme sürecinin tıkanması nedeniyle başlattıkları eylemleri sürdürüyor. Bir süredir sakal bırakma ve fazla mesaiye kalmama eylemi yapan işçiler, şimdi de iş yavaşlatma eylemine başladı.Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu şubelerin &o

İZELMAN işçileri gaz kesti

Paylaş
Emine Uyar

Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu şubelerin örgütlü olduğu İZELMAN’da, görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 13 Mayısta belediye binasına grev kararı asılmıştı. 6 bin dolayında işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmeleri 12 Ocakta başlamıştı.

İZELMAN’a bağlı belediye otobüs şoförleri ve atölyelerde çalışan işçilerin örgütlü olduğu Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Ocak, ücret konusunda anlaşmazlık yaşadıklarını belirtti. Sunmuş oldukları taslakta yüzde 25 zam talep ettiklerini ifade eden Ocak, “Onların söylediği yüzde 4 artı enflasyon. Son teklifleri bu” dedi.

KARŞILIK VERİLMEDİ

Sakal bırakma, fazla mesaiye kalmama ve ‘gaz kesme’ eylemleri yaptıklarını ifade eden Ocak, yeni işe girdikleri için yüzde 30 eksik ücretle çalıştırılan 451 işçinin de bulunduğunu belirtti. Bu işçilerin 2.5 yıldır bu şekilde çalıştığını ifade eden Ocak, “Eskiden her toplusözleşmede bu fark yüzde 15 aşağıya çekilirdi. Her altı ayda bir 5 puan verilerek fark kapatılırdı. Aziz Kocaoğlu bu yüzde 30 kısıtlı olanlarla ilgili hiçbir iyileştirme yapamayacağını söyledi. Yapılan görüşmeler sonucu yüzde 10 gibi bir iyileştirme yaptı” diye konuştu.

İşverenin son teklifini yönetimde değerlendirdiklerini, bunu işçilere de danışacaklarını belirten Ocak, şöyle devam etti: “İşçilerimizin talebi, aynı işi yaptığımız İZULAŞ’taki işçilerin aldığı ücrete denk bir ücret almak. Bu veriliyorsa imzalansın diye bir kanı var. Bir şoförün yevmiyesi 54 lira bizde. İZULAŞ’ın yevmiyesi ise 61 lira.”

HAFTALIK TATİLİ YAPMIYORLAR

Görüştüğümüz şoförler de, sözleşmenin bir an önce bitmesini istediklerini, halkla karşı karşıya gelmek istemediklerini belirttiler. Bir İZELMAN şoförünün eline net olarak 1050 lira geçtiğini ifade eden işçiler, bu ücret yetersiz olduğu için ayda 60-70 saat fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını belirttiler. İşçiler bu kadar fazla mesai yaptıkları halde ayda ellerine geçen miktarın 1700-1800 lira olduğunu belirttiler. İşçiler “Belediye otobüsü şoförlüğü zaten yorucu ve yıpratıcı bir meslek. Her gün yüzlerce insanla yüz yüze geliyoruz. Trafiğin bütün sorunlarını yaşıyoruz. Bu koşullarda sürekli mesaiye kalmak oldukça yıpratıcı oluyor. Haftalık tatili bile yapamıyoruz” dediler. Yıllardır, “Eşit işe eşit ücret” talebiyle mücadele verdiklerini dile getiren işçiler, şimdi de en azından İZULAŞ işçisiyle aynı ücreti almak istediklerini vurguladılar. İzmir Büyükşehir Belediyesinde otobüs şoförleri üç ayrı şirket bünyesinde çalışıyor. İZULAŞ ve ESHOT’ta Belediye-İş, İZELMAN’da ise Genel-İş örgütlü. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Önce kaybettiler sonra ceza verdiler

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa