19 Mayıs 2014 06:00

Ölüm hep yurttaşa düşüyor

6. MMontreal Türk Filmleri Festivali’nin kapanış gecesi Soma için saygı duruşuyla başladı.

Ölüm hep  yurttaşa düşüyor

Paylaş

6. MMontreal Türk Filmleri Festivali’nin kapanış gecesi Soma için saygı duruşuyla başladı.
9 Mayıs’ta başlayan 6. Montreal Türk Filmleri Şenliği Soma’da yaşanan facia dolayısıyla 15 Mayıs’ta hüzünle bitti. Festivalin Başkanı Ömer Özen Soma kurbanlarına saygı duruşundan sonra yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Soma’da yaşanan cinayetin boyutları, ne kadar saklamaya çalışsalar da ortaya çıkıyor. Resmi açıklama 282 diyor, ancak kayıpların 500’ün üzerinde olduğu söyleniyor. ‘Kader’ diyorlar, ‘Bu işin fıtratında bu var’ diyorlar… Her hukuksuzluğu, sömürüyü olağanlaştırıyorlar… Nedense yurttaşa hep kan, hep gözyaşı ve ölüm kalıyor… Biz burada, gönlümüz orada. Bir kez daha yaşamını yitirenlerin ışıklar içinde yatmalarını diliyor, yakınlarına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.”

BİZİM KÜÇÜK BİR FİLM MESELEMİZ VARDI


Açılış filmi olarak Kerem Deren’in ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’ gecede izleyici ödülünün sahibi oldu. Filmin yönetmeni Kerem Deren, gönderdiği iletisinde şunları söyledi: Türkiye’de kara bulutlar var tepemizde. Dünyanın öbür ucundaki bir festivalden gelen bu güzel haberle bir küçük nefes alıp, hep bildiğimiz bir teselliyi hatırlama fırsatımız oldu: Sinemanın, perdede bir kaç görüntü, oyuncunun ağzından bir iki sözle mesafeleri yok eden, acıları ve sevinçleri tereddütsüz paylaşan bir sihri var. Bizim küçük bir film meselemiz vardı, kalbinizi ona açtığınız için teşekkür ederiz.

Festival Seçici Kurulu ise ‘En İyi Kısa Film Ödülü’nü Buğra Dedeoğlu’nun ‘Şeref Dayı ve Gölgesi’ne layık görürken, ‘En İyi Belgesel Ödülü’nü çocuk gelinler sorununa dikkat çeken, ancak ‘güçlü kadın, kaderine boyun eğmeyen kadın’ iletisini öne çıkaran Özer Kesemen’in ‘Zen’ adlı filmi aldı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Dönmek kolay değil’

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa