18 Mayıs 2014 15:15

İran’ın idama mahkum ettiği Kürt siyasetçiler için açlık grevi

TUHAD-FED’in, İran’ın 59 Kürt siyasetçi hakkında verdiği idam kararına dikkat çekmek için dün İran sınırında 59 kişi ile başlattığı 3 günlük açlık grevi devam ediyor.

Paylaş

TUHAD-FED’in, İran’ın 59 Kürt siyasetçi hakkında verdiği idam kararına dikkat çekmek için dün İran sınırında 59 kişi ile başlattığı 3 günlük açlık grevi devam ediyor. Kürtlere dönük baskı, işkence ve idamlarla gündeme gelen İran’ın 59 Kürt siyasetçi hakkında verdiği idam kararını protesto amacıyla Van’ın İran sınırındaki, Kapıköy Sınır Kapısı’nda başlatılan açlık grevine katılanlar arasında BDP’i belediye başkanları da var. Açlık grevindeki Özalp Belediyesi Eş Başkanı Handan Bağcı, İran’ın idam politikalarının yanı sıra kaçakçılık yaptıkları gerekçesiyle de Kürt gençlerini sınırda katletmeye devam ettiğini söyledi.

Saray Belediyesi Eş Başkanı Abdulkadir Çalışkan da İran’ın bugüne kadar yüzlerce Kürt gencini katlettiğini  belirterek, “İran ve Türkiye, Kürdistan’ı yapay sınırlarla, tel örgülerle birbirinden ayırarak sömürmeye ve ezmeye çalıştı. İran Kürt halkının artık zulme sessiz kalmayacağını bilmesi gerek” dedi.

SINIRDA EYLEM

Dün başlayan açlık grevi için yapılan eylemde konuşan TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, “Kürt ve Türk halkları bu idamlara sessiz kalmamalı” dedi.
Daha sonra konuşan Aysel Tuğluk İran İslam Cumhuriyeti’nin aslında İran İdam Cumhuriyeti olduğunu belirterek, “Maalesef söz konusu Mısır’daki idamlar olduğu zaman dünyayı ayağa kaldıranlar, Kürtler söz konusu olduğunda sessiz kalıyor. İran’da İslam hukuku adı altında insanlar katlediliyor. Buna asla sessiz kalmayacağız” dedi. (Van/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kandil görüşmesinde Soma da konuşuldu

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa