Madran Dağı’nda rüzgar sertleşti

Madran Dağı’nda rüzgar sertleşti

Çine Madran Dağı köylülerinin topraklarını su ve enerji şirketlerinden koruma mücadelesi sürüyor. Meralarına rüzgar enerji santrali kurulmasına karşı direnen Çine İbrahim Kavağı Köylülerine jandarma müdahale etti. Şirket çalışanlarını topraklarına sokmamak için yola barikat kuran köylülere biber

Özer Akdemir / Aydın Kirsiz

Saatler boyunca köylülerin evlerine, hatta tuvalete bile gitmelerine izin vermeyen jandarma, köylülerin avukatı Kasım Demirtaş ve EMEP Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran’ın yetkililerle görüşmelerinin ardından ablukayı kaldırdı. Köylülerin kararlı tutumu sonrası şirket yetkilileri de Madran’dan inerlerken, köylüler şirketin yeni bir hamlesine karşı Madran Dağında nöbet tutmaya devam ediyor.

ŞİRKETİN SİNSİ PLANI

İbrahim Kavağı köylülerinden Nazif Önder yaklaşık 7-8 aydır şirketin meralarında, yayla evlerinin olduğu bölgede RES kurmasına karşı direndiklerini belirterek, “Dün tekrar geleceklerini haber aldık. Dağa dönen yolda ve yaylalarımızda olmak üzere iki farklı yerde toplandık. Bir sürü araçla şirket adamlarından önce gelen yaklaşık 80 kadar jandarma bizden yolu açmamızı istedi. Bizim komşu köy Kavşit’ten 40 kadar genç işçi almış şirket. Bunları yukarı santrali kurmak istedikleri yere çıkarmak istediler. Başta kadınlarımız olmak üzere köylüler işçilerin önüne geçince jandarma saldırdı. Biber gazıyla, jopla müdahale etti. Kadınları, çocukları çiğnediler, yerlerde sürüklediler” diye yaşadıklarını anlattı. Jandarma saldırısı sonrası birçok köylünün yaralandığını 9 köylünün de gözaltına alındığını aktaran Önder, “ben jandarmanın saldırısı üzerine üsteğmene gidip, şirketin çıkarı için milleti kırdırıyorsunuz komutan edim. Bunun üzerine beni jandarma otobüsüne tıktırdı. Kimseyi konuşturmadılar. Ben bir yolunu bulup otobüsten çıkabildim” dedi.

ÇALIŞMAYA DEĞİL ÇATIŞMAYA GELDİLER

İbrahim Kavağı köylüsü Ahmet Uslu şirketin provakasyon amacıyla, jandarma desteğini de alarak geldiğini belirterek, “Yanlarında hiçbir iş makinesi yoktu. Zaten amaç iş yapmaktan çok köylüleri yıldırmak, tahrik etmek, jandarmayla karşı karşıya getirmekti. Komşu köyümüz olan Kavşit’ten 40 tane genci yüksek paralarla işe almışlar. İki köyü karşı karşıya getirmek istiyorlar” dedi. Jandarmanın köylülerle konuşmadan, iki dakika içinde saldırıya geçtiğini aktaran Uslu, “Öndeki kadınların gözlerine biber gazı sıktılar. Gözleri görmeyen kadınlar da jandarmaya ellerine geçirdikleri toprakları savurdu. Yaralanın iki köylü hastaneye kaldırıldı. Bu arada bütün köylüleri toplayıp bir çemberin içine aldı jandarma. Kimsenin çemberin dışına çıkmasına izin vermediler saatlerce. Böylece şirketin adamlarının ve araçlarının geçmesini sağladılar” diye konuştu. EMEP Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran ve Avukatları Kasım Demirtaş’ın jandarma ve şirket yetkilileri ile görüştüğünü kaydeden Uslu, bu görüşmelerin ardından ablukanın kaldırıldığını ve şirket yetkililerinin de Madran Dağından indiğini söyledi.

ŞİRKET KÖYLÜYE KİN GÜDÜYOR

Köylülerin avukatı Kasım önceki günkü jandarma müdahalesinin ardından gözaltına alınan 9 kişiden 7’sinin aynı gün serbest bırakıldığı bilgisini vererek, biri kadın iki köylünün ise halen jandarmada gözaltında tutulduğunu aktardı. Gözaltına alınan bütün köylülerin susma hakkını kullandıklarını kaydeden Kasım Demirtaş, köylülerin görevli memura mukavemet, toplantı ve gösteri yasalarına aykırı davranmakla suçlandıklarını dile getirdi.

Şirketin köylüleri kinle, garezle yürüttüğü bir sürecin yaşandığının altını çizen Demirtaş, “Şirketin müdürü köye bir sağlık ocağı yap diyen valiye ‘Yunanistan’a yaparım İbrahim Kavağı’na yapmam’ dediği basına yansıdı. Böylesine bir kin var köye karşı. Sonunda jandarmanın da desteği ile yasal haklarını kullanan köylülere dayak attırdılar. Jandarma ateş açmış havaya, kovanlar elimizde, savcıya sunacağız. Ayrıca şirkete Vali Mustafa Malay zamanında verilmiş silahlı özel güvenlik tutma izni de var. Yakın köyden işçileri alarak köylüleri karşı karşıya getiriyorlar. Aylardır bize dosyalarını vermiyor şirket avukatları, daha dün alabildik. Jandarma saatlerce ablukaya aldığı köylünün tuvalete bile gitmesine izin vermemiş. Bunlar hep yasalara aykırı işlemler. Şirketin gerekli izinleri yok. Bunu jandarmaya anlattık tekrar ve ondan sonra şirkete adamlarınızı indirin dediler” diye konuştu. (Aydın/EVRENSEL)


SİNMEK YOK, NÖBETE DEVAM

İbrahim Kavağı Köyü Muhtarı Süleyman Emeksiz jandarma ve şirket baskısına rağmen köylülerin direnişte kararlı olduklarını belirterek, “Bizi sindirmek, korkutma için geldiler dün. İş makineleri, alet edevatları bile yoktu. Ama köylümde tedirginlik, sinmek yok. Bugün gelseler kan çıkar diyor köylüler. Zaten köylülerin bu kararlı duruşu sonrası şirket gelmeyeceğini açıklamış bugün” dedi. Şirketin çıkmayacağız açıklamasına rağmen, Köylüler şirket araçlarının ve elemanlarının yeniden yayalara çıkma girişimine karşı nöbete devam ettikleri İbrahim Kavağı’nda gergin bekleyiş sürüyor.  

EMEP KÖYLÜLERİN YANINDA

EMEP Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran Jandarmanın tutumunun yasadışı olduğunu vurgulayarak köylülerin yaşam alanlarını savunmasının en doğal hakları olduğunu belirtti. Şirket faaliyetlerinin yasadışı olduğunu söyleyen Saran “Sermayenin çıkarları söz konusu olduğu zaman söz ve eylem birliği yapan siyasiler,hakkını arayan köylülere ‘siz teröristsiniz’ demektedir. Asıl terörist doğa terörü yapanlar, bu şirketler ve şirketlerin korumalığını yapan zihniyetlerdir. Bu talan devam ettiği sürece eylemler meşrudur. Bizler de her zaman yanınızda olacağız’’ dedi.

www.evrensel.net