\

'Yeryüzü aydınlansın diye işçilerin gökyüzü karartılamaz'

İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü öğrencileri Soma katliamının taşeron sitemin sebep olduğunu söyleyerek, kendi okullarında da taşeron sistemi bitireceklerini açıkladı.

Soma'da yaşanan maden faciasına dikkat çekmek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi'nde öğrencilerin işgali devam ediyor.

İTÜ'nün Ayazağa kampüsünde bulunan Maden Fakültesi binada kapılar giriş ve çıkışlara kapatıldı. Binaya “Bu fakültede işgal var” ve “Yeryüzü aydınlansın diye işçilerin gökyüzü karartılamaz” yazılı pankartlar asıldı.

‘OKULDA TAŞERON İSTEMİYORUZ’

İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden bir öğrenci “Soma'da katliam taşeron sisteminin katliamıydı. Biz bu okulda taşeronun son bulmasını istiyoruz. Taşeron izleme komitesi kurup, taşeronu bitirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Talepleri karşılanmaması halinde işgale devam edeceklerini söyleyen öğrenci, binaya zarar vermediklerini belirterek “Buraya polis girerse buranın talan olacağını daha önceki deneyimlerden biliyoruz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER NE İSTİYOR?

Üniversitenin Soma Holding ile ilişiğinin kesilmesi. Akademik Danışma Kurulu'ndan Soma Holding ile üniversitenin ilişkisinin kesilmesi. ‘Karbonmonoksitle ölüm tatlı ölümdür’ diyen İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Orhan Kural'ın istifa etmesi. İşgale katılan hiçbir öğrenciye soruşturma açılmaması. İTÜ'de bulunan taşeron sisteminin tamamen terk edilmesi.

İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, dün Soma Holding patronları Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu’nun İTÜ Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliklerine son verildiğini açıklamış, Orhan Kural ise, “Tamamen yanlış anlaşıldım. Tüm İTÜ Ailesi'nden ve tüm öğrencilerimden özür dilerim” diyerek açıklama yayınlamıştı. (İstanbul/DHA)

 

www.evrensel.net