23 Haziran 2011 04:53

Darbeciler hâlâ işbaşında

Devrimci 78’liler Federasyonunun 12 Eylül darbesiyle ilgili yargılanmasını istediği isim listesi epey kabarık. Dönemin ordu ve emniyet yetkililerinin ağırlıkta olduğu listede yer alan pek çok ismin ilerleyen tarihlerde bürokrasi ve siyasette önemli kademelerde yer aldıkları dikkat çekiyor. Listede Susurluk, Ergenekon ve “Devrimci Karargah

Darbeciler hâlâ işbaşında

Paylaş
Cem Gurbetoğlu

Devrimci 78’liler Federasyonu üyeleri, darbede görev aldıkları ve işkence yaptıkları belirtilen onlarca ismi, işledikleri tahmin edilen suçlarla birlikte 12 Eylül darbesi hakkında soruşturma yürüten Özel Yetkili Savcı Murat Demir’e sundular. Cunta Lideri Kenan Evren ve Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın ifadelerinin alınmasının yetersiz olduğunu belirten federasyonun listesi oldukça kabarık. Dönemin sıkıyönetim komutanları, darbenin Başbakanı Bülent Ulusu ve hükümet üyelerinin yanı sıra, valiler ve emniyet müdürleri, il ve ilçe emniyet müdürleri de yargılanması istenenler arasında. Listede, cuntanın asker ve sivil diğer yöneticileriyle cunta mahkemelerinde görev yapan hakimler, savcılar ve Danışma Meclisi üyeleri de yer aldı.

28 ŞUBAT KOMUTANI DA LİSTEDE

Listede dikkat çeken isimler arasında dönemin 1. Ordu Komutan Org. Doğan Güreş de var. Güreş, bölgede faili meçhul cinayetlerin ve operasyonların yoğunlaştığı 1990-1994 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapmıştı. Emekliye ayrılmasının ardından DYP’de siyasete atılan Güreş, iki dönem milletvekilli oldu.

Güreş’in ardından Genelkurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı da ‘78’lilerin yargılanmasını istediği isimler arasında. Karadayı, 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanıydı. Karadayı’nın adı görevini tamamlamasının ardından da çeşitli darbe planlarına karıştı.

DARBENİN VALİLERİ BAKAN OLDU

Darbenin valileri de ilerleyen dönemlerde Milli Savunma Bakanı oldular. Darbe dönemi İstanbul ve İzmir Valiliği yapan Nevzat Ayaz, daha sonra 1991 yılında kurulan Demirel hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı yapmıştı. Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasının ardından kurulan Çiller kabinesinde Ayaz, Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmişti.

AKP Hükümetinin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de darbe döneminde Ankara ve İzmir Valiliği görevlerini yürütmüştü. AKP’li Gönül de yargılanması istenenler arasında. Dönemin Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük ve Tokat Valisi Recep Yazıcıoğlu da listede yer alıyorlar.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKÇİLER DARBEDE YER ALMIŞTI

Adana ve Olağanüstü Hal Valiliği yapan Hayri Kozakçıoğlu da, listede var. Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından yaklaşık 250 bin doları kendi adına açılan hesaplara geçirdiği ileri sürülmüş, bunun üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Demirel, “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” demişti.

EYMÜR, EKEN VE AVCI

MİT’in eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür diğer bir dikkat çekici isim. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’la adı anılan Eymür, uzun süre Washington’da yaşadı. Yine Susurluk Çetesi davasından mahkum olan eski MİT’çi Korkut Eken ve “Haliç’te yaşayan Simonlar” kitabının ardından “Devrimci Karargah” soruşturması kapsamında tutuklanan eski MİT’çi ve Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı da yargılanması istenen isimler arasında.

HÜSEYİN ÇAPKIN DA LİSTEDE

Darbe dönemi İstanbul Emniyet 1. Şube Müdürü ve Ankara Emniyet Müdürü görevlerini yürüten Mehmet Ağar da yargılanması istenen diğer bir isim. “Bin operasyon” yapan Ağar, Emniyet Genel Müdürü, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Diğer dikkat çekici bir isim de halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Hüseyin Çapkın. Çapkın, darbe döneminde yürüttüğü Emniyet Genel Müdürlüğü Siyasi Konulardan Sorumlu Müdür Yardımcısı görevi nedeniyle listede yer alıyor. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'daki YSK protestosuna polis saldırdı

SONRAKİ HABER

‘9 yaşındaki çocuğun istismarının üzerini mi örteceksiniz?’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa