İstanbul

İstanbul'daki YSK protestosuna polis saldırdı

İstanbul'da Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Hatip Dicle kararını protesto eden binlerce kişiye polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. YSK'nin Hatip Dicle'nin vekilliğini düşüren kararına karşı aralarında BDP, EMEP, SDP, SP ve diğer Blok bileşenlerinin de bulunduğu binlerce kişi İstanbul Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Meyda

BLOK'TAN ASLA İKİ FARKLI SES ÇIKMAYACAK

Blok'tan asla iki farklı sesin çıkmayacağını vurgulayan Ertuğrul Kürkçü, YSK'nın ikinci vahim kararının hukuken mesnetsiz, kışkırtıcı ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Dicle'nin yerine geçen AKP'li vekilin hiçbir ahlaki kaygı duymadan mazbatasını aldığını vurgulayan Kürkçü, Oya Eronat'ın vekilliği kabul etmesini yüzsüzlük olarak nitelendirdi. YSK'nın kararını bir yargı darbesi olarak değerlendiren Kürkçü, tüm Meclis'in buna karşı çıkması gerektiğini dile getirdi. Bu karar karşısında Meclise girmeme kararı dahil tüm kararları değerlendirerek ortak bir karar alacaklarını söyleyen Kürkçü ; "Kimse heveslenmesin ya hep beraber ha hiç birimiz. Kesinlikle iki ayrı karar alınmayacak. Karar ortak kararımız olacak" dedi.

HALK İRADESİNE SALDIRI

Kürkçü'nün ardından söz alan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, YSK'nın kararının Kürt sorunun barışçıl, demokratik çözümüne bir saldırı olduğunu belirtti. Devamlı halk iradesinden bahseden AKP'ye bu halk iradesine saldırı değildir de nedir diye soran Taş, taleplerinin Hatip Dicle'nin vekilliğinin bir an önce tanınması olduğunu belirtti.

Son olarak konuşan İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Kürt halkının barışa yönelik adımlarının her seferinde olduğu gibi yine Polis ve Yargı tarafından engellendiğini dile getirdi ve müdahaleyi, "Demokrasiye bir kez daha darbe inmiştir" sözleriyle tanımladı. Karara karşı AKP hükümetinin sessiz kalmasını da sert bir şekilde eleştiren Tuncel, "Hatip Dicle'ye yaklaşım devletin Kürtlerle barışıp barışmayacağı kararıdır. Ama AKP bu siyasi darbeye sessiz kalıyor" dedi.

Konuşmaların ardından İstiklal Caddesi'nde yürümek isteyen kitle polis tarafından engellendi. Bunun üzerine grup, Tarlabaşı'na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden geçen kitlenin önünü Toma araçlarıyla kesen polis, kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Müdahale sonrası Tarlabaşı'nda sokak araları savaş alanına döndü. (İSTANBUL)

www.evrensel.net