18 Mayıs 2014 06:00

İsveçli sendikacılar: Soma'da yaşananlar mazur görülemez

Erdoğan’ın Soma’daki faciayla 18 ve 19 yüzyıldaki maden kazalarını kıyaslaması ve kazaların kaçınılmaz olduğunu söylemesi İsveç basını ve sosyal medyada tepkilere büyük tepkilere yol açarken evrensel’e açıklama yapan İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) ve IF Metall sendikası yöneticileri Erdoğan’ın açıklamalarına ve Yerkel’in fiziki saldırısına sert tepki gösterdi.

İsveçli sendikacılar: Soma\'da yaşananlar mazur görülemez
Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm


Erdoğan’ın Soma’daki faciayla 18 ve 19 yüzyıldaki maden kazalarını kıyaslaması ve kazaların kaçınılmaz olduğunu söylemesi İsveç basını ve sosyal medyada tepkilere büyük tepkilere yol açarken evrensel’e açıklama yapan  İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) ve IF Metall sendikası yöneticileri Erdoğan’ın açıklamalarına ve Yerkel’in fiziki saldırısına sert tepki gösterdi.

1 milyon 600 bin işçiyi temsil eden LO’nun Genel Başkanı Karl-Petter Thorwaldsson, daha önce yapılan tüm uyarılara rağmen yetkililerin işçilerin güvenliğini sağlayacak önlemleri almamalarının  böylesi bir faciaya yol açtığını söyledi.

Erdoğan’ın Soma’da yaşanan faciayı 18 ve 19 yüzyıllardaki İngiltere ve Fransa’daki maden kazalarıyla kıyaslamasına ve olağan göstermeye çalışmasına tepki gösteren Thorwaldsson “İsveç’te o sıralarda çok maden kazaları oluyordu. Bunların önlenmesi için 60-70 yıl mücadele ettik. Şimdi bunu minimuma indirmeye başarmamıza rağmen İsveç’te haftada ortalama bir işçinin yaşamını yitirmesini kabul edilmez buluyoruz. Ama Türkiye’de her yıl binlerce insan yaşamını yitiriyor. Türk Hükümeti bu sorunu ciddiye alıp derhal önlem almalı” şeklinde konuştu.

SOMA’NIN DÜNYA İŞÇİLERİNE İHTİYACI VAR

Televizyon ekranlarından Başbakan Erdoğan’ın müşavirinin bir vatandaşı tekmelemesini şaşkınlıkla izlediğini söyleyen Thorwaldsson, “Acılı insanların Başbakanın yakın çalışma arkadaşı tarafından tekmelenmesi korkunç bir şey. Bunu hiç bir biçimde kabul edemeyiz. Ankara ve İstanbul’da faciayı protesto eden insanlara TOMA’larla saldırılmasını anlamak imkansız. 300 insanın ihmal sonucu ölmesini protesto etmek bir insanlık görevidir” dedi.

‘18 VE 19 YÜZYILDA DEĞİL,2014 YILINDAYIZ’

IF Metall Federasyonu Genel Başkanı Anders Ferbe, Soma’daki kazanın modern zamanların en korkunç trajedisi olduğunu, yüzlerce işçinin yaşamını yitirmesi ve yaralanmasından büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

“Şu anda kazanın nedenleri konusunda ayrıntılı bir bilgimiz yok. Bunu araştıracağımız gibi Soma’daki madenci kardeşlerimizle dayanışma içinde olacağız” diyen Ferbe, facianın nedenlerinin açığa çıkarılması için federasyon olarak devreye gireceklerini ifade etti.

Erdoğan’ın kazaların işin fıtratında olduğunu söylemesine tepki gösteren Ferbe, “18 ve 19 yüzyılda değil, 2014 yılındayız. İsveç’teki madenlerde 6 bin üyemiz çalışıyor. Her gün çalışanların güvenliklerinin daha da iyileşmesi için çaba gösteriyoruz. Madenlerdeki iş kazaları kader ve kaçınılmaz değildir” dedi.

Türkiye’nin ILO’nun 178 numaralı sözleşmesini imzalamamasını nasıl karşıladığı sorumuzu da “Hükümetlerin ILO’nun sözleşmesini imzalamamaları çok uygunsuz. Modern ülkeler, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşların belirlediği sözleşmeleri imzalamak zorunda. Biz Türkiye başta olmak üzere sözleşmeyi imzalamayan tüm ülkeleri eleştiriyoruz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürtçe kitaplar okurla buluşacak

SONRAKİ HABER

Kozağaçlı: Dövüldük diye dayanışmadan vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa