17 Mayıs 2014 20:28

Kınıklı işçiler, 'İşçilerin öfkesi katilleri boğacak' sloganlarıyla yürüdü

Soma’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan ve nüfusunun neredeyse tamamı maden işçiliğiyle geçinen Kınık’ta yüzlerce işçi ve köylü kasaba meydanına yürüdü.

Kınıklı işçiler, \'İşçilerin öfkesi katilleri boğacak\' sloganlarıyla yürüdü
Paylaş

Soma’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan ve nüfusunun neredeyse tamamı maden işçiliğiyle geçinen Kınık’ta yüzlerce işçi ve köylü kasaba meydanına yürüdü.

“İşçilerin öfkesi katilleri boğacak” sloganlarıyla ilerleyen işçiler polis barikatını püskürttü. Yürüyüşte AKP hükümeti ve polise tepki ön plandaydı. Alkış ve sloganlarla yürüyen işçiler “Katil Tayyip Erdoğan” sloganları attı. Muhabirimiz Gülşah İmrek, işçilerin “Kınık’ın tüm sokaklarını gezeceğiz, herkesi ayağa kaldıracağız” dediğini aktardı.

Eylemde "Soma'nın kömürü Tayyip'i yakacak", "Hükümet istifa" sloganları atıldı.

İşçiler oturma eylemi yaptı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile görüştüler. Muhabirimiz Gülşah İmrek'in, tartışma şeklinde geçtiğini aktardığı tartışmanın ardından yürüyüşe devam edildi.
"Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganlarıyla arama kurtarma çalışmalarının sona erdirildiği Soma'daki madene yürüme kararı aldı.  İşçiler daha sonra bu karardan vazgeçip, meydana geri döndü.

MADEN İŞÇİSİ KOŞUCU: KADER DEĞİL CİNAYET

Hayat TV yayınına bağlanan Maden İşçisi Engin Koşucu, "Bu işçinin kaderi değil. İhmal var burada, katil var, cinayet var" dedi. Koşucu, "Biz susarsak bundan sonra ölümler çoğalır" dedi. Kurşuncu ihmalin önce devletten sonra işveren ve sendikadan kaynaklandığını belirtti.

Tarımın, hayvancılığın bitirildiğini aktaran Koşucu madencilik yapmaktan başka şanslarının olmadığını söyledi. Koşucu, hükümetin iddiasının aksine madende halen çıkarılmayan işçiler olduğunu söyledi. Koşucu, yalnızca Kınık'ta 3 ailenin cenazelerine ulaşamadığını söyledi. Koşucu, "Bizim burada herkes madenci. Herkes gitti kendi aldı cenazesini. Zonguldak'tan, Bartın'dan gelenler hala cenazesini bekliyor" dedi.

Koşucu, madencilikte taşeron sistemin olamayacağını belirtti. (Kınık/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taksim\'de her yer saldırı ve gözaltı

SONRAKİ HABER

ODTÜ\'de oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa