17 Mayıs 2014 14:46

Hastanede çıkan yangında bir hasta öldü

Ankara’da, devlet hastanesinde çıkan yangında yoğun bakım servisinde tedavi gören yaşlı kadın hayatını kaybetti.

Paylaş

Ankara’da, devlet hastanesinde çıkan yangında yoğun bakım servisinde tedavi gören yaşlı kadın hayatını kaybetti.

Olay, saat 01.00 sıralarında Altındağ’daki Ulus Devlet Hastanesi’nde yaşandı. Hastanenin üçüncü katındaki yoğun bakım servisinde tedavi gören Emine Arı'nın (87) yattığı yatak henüz tespit edilemeyen bir nedenden ötürü alev aldı. Hastanın çığlıkları üzerine odaya giren hastane çalışanları yangını kendi imkanlarıyla söndürdü. Yaşlı kadın ise doktorların müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti.

Olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin incelemesinin ardından hastaneye gelen Ankara Emniyeti olay yeri inceleme ekipleri de odada bir süre inceleme yaptı. Arı’nın cenazesi cenaze aracıyla adli tıp morguna götürüldü. Diğer bir yoğum bakım servisindeki hastanın refakatçisi, "Önce iki kez çığlık sesi duydum. Sonrasında pencerelerden yoğun bir dumanın çıktı.Ben dışarıda bekliyordum" diye konuştu. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI
Sağlık Bakanlığı'nın, Ulus Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde çıkan yangın ve bir hastanın hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklaması şöyle: "Bugün bazı basın yayın organlarında 'Hastanede yanarak can verdi' başlığı ile duyurulan haberlerde eksik ve yanlış bilgiler olduğu anlaşıldığından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Ulus Devlet Hastanesi'nin Yoğun Bakım Ünitesi'nde, dün gece saat 00.32'de bir hastanın solunum cihazının olduğu bölümde ani bir alev alma meydana gelmiştir. Anında yapılan müdahale ile hasta cihazdan ayrılmış ve alev alan yatak kısmı görevli personel tarafından söndürülmüştür. Hasta derhal başka bir solunum destek cihazına bağlanmış ancak kendi solunumu olmayan ve akciğer havalanması da zaten çok yetersiz olan hastada, kalp ve dolaşım durması meydana gelmiş ve hastamız maalesef hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden hastamızın 87 yaşında olduğu, ağır beyin hasarı ve ileri derecede akciğer yetmezliği nedeniyle 57 gündür yoğun bakımda takip edildiği anlaşılmıştır. Haberde iddia edildiği gibi, hastanın yanarak hayatını kaybetmesi söz konusu değildir. Yukarıda da ifade edildiği gibi hasta yatağının alev alan kısmı, görevli personel tarafından derhal söndürülmüş ve bu anlamda hastada fiziki bir hasar meydana gelmemiştir. Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından bir müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır. Bununla birlikte, hastane yönetimi olayın hemen ardından gerekli adli makamlara haber vererek adli sürecin başlatılmasını da sağlamış ve savcılık tarafından konuyla ilgili adli soruşturma da başlatılmıştır." (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Resmi açıklama: Soma\'da 301 madenci hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Mezuniyetin maliyeti düşündürüyor: Dükkana gelen boş çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa