17 Mayıs 2014 03:01

Maltepe'de yediden yetmişe Soma eylemleri

Soma'da yaşanan maden katliamına tepkiler büyüyor. Maltepe Gülsuyu İlkokulu'nda veli ve öğrenciler katliamı kınamak için okul çıkışında eylem yaptı.

Paylaş

Soma'da yaşanan maden katliamına tepkiler büyüyor. Maltepe Gülsuyu İlkokulu'nda veli ve öğrenciler katliamı kınamak için okul çıkışında eylem yaptı. Eylemde "Soma'nın kömürü AKP'yi yakacak", "Kaza değil katliam", "Taşeron devlet hesap verecek", "Hükümet istifa" gibi sloganlar atıldı. Eyleme birçok veli destek verdi, Bazı veliler de "Eylemle değil dualarla destek vermek gerekir" dedi. Ortaokul öğrencileri de "Hükümet istifa" sloganları attı.

Maltepe Turgay Ciner Ortaokulu'nda ise öğrenciler okul bahçesinde 300 kişinin katılımıyla eylem gerçekleştirdi. Tüm okulu dolaşarak slogan atan öğrencileri öğretmenler de destekledi. Öğrencilerin kendilerinin hazırladığı dövizlerde ''SOrMA neden ağladığımı?'', '' Bir avuç kömür uğruna bir ömür verenlere'' yazıyordu.

Maltepe Liseli Dayanışması ve Maltepe Liseli Meclisleri ile ortak yapılan Soma eylemine de çok sayıda liseli katıldı. Liselerinden çıkıp Maltepe Meydana yürüyen gençler; kısa bir süre oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra Maltepe Beşçeşmeler Meydanına yürüdü. Yürüyüş güzergahında ''Soma işçisi yalnız değildir'' ve ''Maden, Kömür, Özgürlük'' sloganları çokça atıldı. Beşçeşmeler Meydanı'ında oturma eylemi yapan gençler, yaşamını yitiren işçileri andı. Maltepe Liseli Dayanışması'ndan söz alan Can Kaylan; ölümlerin son bulması ve demokratik bir ülkeye kavuşabilmek için mücadele çağrısı yaptı. Kitle meydana kömür ve karanfil bırarak eylemini sonlandırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

OSTİM\'de Soma için oturma eylemi

SONRAKİ HABER

YSK'nin gerekçeli kararına CHP'den tepki: Türkiye hukuk ayıbı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa