16 Mayıs 2014 22:58

OSTİM'de Soma için oturma eylemi

HDP Ankara İl Yürütmesi OSTİM metrosu önünde 2 saatlik sessiz oturma eylemi yaptı. Birçok işçi ve gencin de katıldığı oturma eylemine çevreden alkışlar ve korna sesleriyle destek verildi.

OSTİM\'de Soma için oturma eylemi

Paylaş

HDP Ankara İl Yürütmesi OSTİM metrosu önünde 2 saatlik sessiz oturma eylemi yaptı. Birçok işçi ve gencin de katıldığı oturma eylemine çevreden alkışlar ve korna sesleriyle destek verildi.

Basın açıklamasını okuyan Sevim Fidan “Daha fazla kar uğruna emekçilerin yaşamlarını önemsemeyen bu insanlık dışı sömürü sistemine ve çalışma koşullarına artık yeter diyoruz” dedi. Her ay karınlarını doyurabilmek ve borçlarını ödeyebilmek için çabalayan işçilerin canının alındığını ve kaza denerek üstünün kapatılmak istediğini belirten Fidan, Türkiye'nin işçi cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olduğunu söyledi. Soma maden ocaklarında kayıt dışı çalıştırılan işçilere dikkat çeken Fidan, bakanlık denetimlerinin göstermelik yapıldığının altını çizdi.

SENDİKA YÖNETİMLERİNE  ELEŞTİRİ

Fidan, “Sermaye ve siyasi iktidarla işbirliği yapan, insanlık dışı koşullarda çalışmasına göz yuman sendikalara artık yeter diyoruz. Sendikaları, meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, yurttaş girişimlerini, vicdan sahini herkesi bu duruma daha fazla boyun eğilmeyeceğini göstermeye çağırıyoruz. "HDP-HDK olarak emekçilerin canlarını tehlikeye atmadan insanca çalışabilmeleri ve iş cinayetlerinin önlenmesi için başta taşeron sistem olmak üzere düşük ücretli, güvencesiz ve esnek çalışma düzenini durdurmaya çağırıyoruz; iş cinayetlerini her düzeyde ki sorumlularının derhal yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDK: Kader değil katliam

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa