15 Mayıs 2014 00:05

Dünü bırak Erdoğan, bugüne bak!

Başbakan Tayyip Erdoğan Soma’da yaşanan iş cinayetini “olağan” bir durum olarak göstermek için İngiltere’de 1800’lü yıllarda yaşanan maden kazalarını örnek gösterdi. Oysa güncel istatistiklere göre, Soma’da bir günde ölen işçi sayısı İngiltere’nin de içinde yer aldığı Birleşik Krallık’ta bir yılda tüm sektörlerde iş kazalarında ölen işçi sayısından fazla.

Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan Soma’da yaşanan iş cinayetini “olağan” bir durum olarak göstermek için İngiltere’de 1800’lü yıllarda yaşanan maden kazalarını örnek gösterdi. Oysa güncel istatistiklere göre, Soma’da bir günde ölen işçi sayısı İngiltere’nin de içinde yer aldığı Birleşik Krallık’ta bir yılda tüm sektörlerde iş kazalarında ölen işçi sayısından fazla. Son 15 yılda Birleşik Krallık’ta maden kazalarında ölen işçi sayısından daha çok işçi Türkiye’de bir günde yaşamını yitirdi.

İLO verilerine göre; Birleşik Krallık’ta 2000’li yıllardan bu yana, tüm sektörlerdeki iş kazasında yaşamını yitiren işçi sayısı yılda 171 ila 220 arasında değişti. 2011 yılında ise tüm sektörlerde iş kazalarında toplam 171 işçi yaşamını yitirdi. 2011 yılda Birleşik Krallık’ta 171 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken aynı yıl Türkiye’de bu sayı tam 10 katı olarak gerçekleşti ve 1.700’ü buldu.

Madencilik sektöründe ise ölümlü iş kazası sıklık oranı çeşitli yıllara göre Birleşik Krallığın 5 ila 25 katı arasında değişiyor. Birleşik Krallık’ta son 15 yılda yaşanan iş kazalarında yaşamını yitiren işçi sayısı 200’ün altındayken, Türkiye’de tek başına Soma’da bir günde yaşamını yitiren işçi sayısı 250’ye yaklaştı.  

2011 yılında Birleşik Krallık’ta 16 işçi maden kazalarında yaşamını yitirirken, bu sayı aynı yıl Türkiye’de 117’ydi.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yakınlarını projeksiyondan teşhis ettiler

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa