14 Mayıs 2014 19:05

'Bunlar olağan şeyler' dedi, 19. yüzyıldan örnek verdi!

Başbakan'ın maden ocağını ziyareti sırasında bazı vatandaşlar tepki gösterirken Erdoğan ile görüşmek isteyen, maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin yakınları Başbakan ile görüştürülmedi.

Paylaş

Soma'da madenci yakınları Erdoğan'la görüştürülmedi. Erdoğan, incelemelerine ilişkin Soma Belediyesi'nde açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, maden ocağı ziyaretinden önce Kriz Merkezi'ne geçti. Burada yaklaşık bir saat kalan Erdoğan, daha sonra maden ocağına girişine geçti. Erdoğan, gidişi sırasında maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına taziyede bulundu.

Erdoğan, maden ocağının girişinde bir süre incelemede bulunduktan sonra, buradan ayrılırken bazı vatandaşlar tepki gösterdi. 2 yakınını maden ocağında kaybeden Ramazan İlteriş (40) Başbakan Erdoğan ile görüşmek istedi ancak araya giren korumalar, İlteriş'i Başbakan ile görüştürmedi. İlteriş'in bağırarak tepki göstermesi üzerine araya giren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner, İlteriş'i sakinleştirmeye çalıştı. İlteriş'in tepkisinin devam etmesi ve kameraların çekim yapmasını gören Bakan Taner Yıldız, "Biz kameralar önünde konuşamıyoruz, gel bir kenarda derdini dinleyeyim" diyerek İlteriş'i kenara çekti ve derdini dinledi. Başbakan Erdoğan daha sonra Soma Belediyesi'nde basın toplamak üzere maden ocağından ayrıldı.

Erdoğan, Manisa Soma'da maden ocağındaki patlamaya ilişkin basın açıklamasında "Soma'da yakın tarihimizin en büyük iş kazalarından birine şahit olduk. Özel sektöre ait bir maden işletmesinde çıkan yangın nedeniyle, ilk belirlemelere göre 238 işçimizi hakka uğurladık. 80 işçimizi de yaralı olarak kurtardık. Şu an itibariyle 19'u taburcu edildi. Ağır yaralı kalmadı. Milletimizin başı sağ olsun. Milletçe 77 milyon çok büyük bir acı yaşıyoruz" dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Tahammülü son derece meşakkatli bir süreçten geçiyoruz. Ekmek parası için alın teri döken emekçi kardeşlerimizi kaybetmenin yürek parçalayıcı hüznünü taşıyoruz. Rabbim ekmeğinin peşinde çoluk çocuğunun rıskının peşinde hayatını yitiren bu kardeşlerimizin mekanlarını cennet eylesin. Geride kalan acı 77 milyonun ortak acısıdır. Vefat edenlerin ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Kamuoyunun hızlı ama doğru bilgilendirilmesini sağlayan basın mensubu arkadaşlarımıza ve kuruluşlarımıza şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Sağduyulu ve serinkanlı olan siyasetçilerimize, şükranlarımı sunuyorum.

Kaza haberini duyar duymaz, tüm imkanlarımızı hızlı şekilde seferber ettik. Ulusal uluslararası programlarımızı iptal ettik. Enerji bakanımızı süratle buraya gelmek üzere yola çıkardık. Taner Yıldız beyin koordinatörlüğünde, sağlık bakanlığımız, Kızılay, AFAD, genelkurmay başkanlığımız, TTK, komşu illerden arama kurtarma ekipleri  sağlık ekipleri bölgeye intikal ettiler. Mümkün olan en hızlı şekilde madendeki kardeşlerimize ulaşmanın gayreti içinde olduk.

Büyük çaplı hadise karşısında tüm imkanları devreye aldık. Bir taraftan işletmeden ocaklardan çıkan yaralılarımız ve ebediyete intikal eden kardeşlerimizle ilgili adli tıp noktasındaki çalışmaları, Kırkağaç’ta en güzel şartlara sahip bir yerde, orada  da süratle otopsileri gerçekleştirmenin gayretine girdik. Buradan İzmir’e bu kardeşlerimizi göndermek ve orada otopsi imkanını aramak çok çok zor bir olay. Adalet bakanımızı da bu konuda uyararak, müsteşarımla beraber bu konuda adımları attılar.

Sadece arama kurtarma faaliyetleri değil, kimliklerin belirlenmesi, bu yanlış anlaşılmasın. Vefat eden bu kardeşlerimizin üzerlerinde kimlik yok. Vücutlarında en ufak bir yara söz konusu değil. Kim kimdir bilinmiyor, burada fotoğraflarla beraber ailelere bunlar gösterilmek suretiyle kendileri görüyor yerinde görerek teşhisi yapıp, oradan da kendi yakınını alıyor ve köyüne götürüyor.

Bu konuyla ilgili olarak ihtiyaçların karşılanması dahil her türlü ayrıntının üzerinde durduk. Gereken her şeyi yapacağız.

Madden ve manen ne gerekiyorsa bizler Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, kendi zaten çalışma bakanlığı olarak bunun yanında, işletme olarak da atılması gereken adımlar nelerse bunların hepsi yapılacaktır. Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalarda şu an başlamıştır."

‘BU KAZA EN KÜÇÜK DETAYLARINA KADAR ARAŞTIRILACAK’

Türkiye genelinde üç günlük milli yas ilan ettik. Diyanet ile yaptığımız görüşme ile de selalar verildi. Cuma günü hutbeler bu kardeşlerimize yönelik olarak irad edilecek. Şundan herkesin emin olmasını istiyorum. Bu kaza en küçük detaylarına kadar araştırılacak. Hiçbir ihmalin gözardı edilmesine izin vermeyeceğiz. Olay aydınlatılacak, hem kamuoyunun hem de yakınlarının tatmin olacağı adım olacak. İlk işimiz cenazelerin defnidir.

Ardından bu büyük acıyı tüm boyutlarıyla konuşacak gerekeni de yapacağız. Tabi bu noktada özellikle bir kez daha başımız sağ olsun diyorum. TBMM’de iki gün süreyle bu noktada tatil edilmiş vaziyette. Yaralı kardeşlerimizin, çocuklarımızın yanında olacağız. Bizim cumartesi Malatya’da yapmayı planladığımız etkinliğimizi de yapmayacağız.

‘FIRSATÇILARA, DAHA DA DİKKATLİ OLUNMASINI RİCA EDİYORUM’

Soma halkının, bölge halkının yanında olacağız. Sağlıklı bilgilendirme konusunda, enerji ve tabi kaynaklar bakanımız başta olmak üzere, sadece yetkililerin açıklamasının dikkate alınmasını özellikle rica ediyorum. Fırsatçılara, daha da dikkatli olunmasını rica ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına milletimize baş sağlığı diliyorum.

Tüm medyanın huzurunda bir şeyi daha söylemek istiyorum. Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar gruplar var. Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için birliği beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum."

Erdoğan'ın açıklaması sonrası Soru-Cevap kısmına geçildi.

SORU & CEVAP

(el Cezire Muhabiri) Bu kadar tehlikeli iş yapıp da böyle bir kazaya hazırlıklı olmayan bir işletme nasıl olup da faaliyetlerine devam edebildi? Burada sorumluluk kime ait?
Bir gazeteci olarak zannediyorum dünyada kömür madenlerinin nasıl çalıştığını yakından takip etmiyorsunuz. Bu şundan kaynaklanıyor olabilir, Katar’da pek kömür madeni yok doğalgaz yok. Ben size birkaç rakam vereceğim, neyin ne olduğunu görmeniz bakımından önemli. Bu ocakla ilgili mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık gerek güvenlik kontrolünde bu ocağın, bu noktada işçi sağlığı iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bizim 1942’den 2010 sonuna kadar arkadaşlar, toplam şöyle bu kazalardaki ölü sayımıza baktığımızda yaklaşık 900 civarında. 42,47,55,83,87,90,95,2010. Bunların içerisinde 92 yılında Kozlu’da yaşanan 263 işçinin öldüğü grizu faciası en büyük kaza olarak kayıtlara geçti.

Bunlar kömürde olanlar.

19.YÜZYILDAN ÖRNEKLER VERDİ!

İngiltere’de geçmişe gidiyorum, 1862 bu madende göçük 204 kişi ölmüş. 1866 361 kişi ölmüş İngiltere. İngiltere’de 1894 patlama 290. Fransa’ya geliyorum 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kazası 1099. Daha yakın dönemlere geleyim diyorum, Japonya 1914’de 687. Çin 1942, gaz ve kömür karışmanın neden olduğu sayılıyor ölüm sayısı 1549.

Değerli arkadaşlar yine Çin’de 1960 metan gazı patlaması 684. Ve Japonya’da 1963’te yine kömür tozu patlaması 458. Hindistan 375. 1975’te metan gazı alev aldı, maden çatısı çöktü ve 372.

Bu ocakların bu noktada bu tür kazaları sürekli olan şeyler.

‘BUNLAR OLAĞAN ŞEYLERDİR’

Bakın Amerika. Teknolojisiyle her şeyiyle. 1907’de 361.

Arkadaşlar yani biz bir defa bu tür ocaklarında, kömür ocaklarında bu olanları, lütfen buralarda bu olaylar hiç olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. hiç kaza olmayacak diye bir şey yok. Tabi işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır. Bizi derinden üzmüştür. Kontrollerle de burası gerçekten gerek işçi sağlığı gerek işçi güvenliği açısından da iyi noktada kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış ve nisan mayıs’ta da çalışmalarına devam etmiştir."

'HÜKÜMET İSTİFA' SLOGANLARI

Erdoğan'ın belediye binasından çıkışı sonrası halk "Hükümet istifa", "Katil Başbakan" sloganlarıyla protestoda bulundu. Gözaltına alınanlar oldu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP bir haftalık yas ilan etti

SONRAKİ HABER

AYÇEP'ten JES'lerin önünü açan torba yasaya tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa