14 Mayıs 2014 06:00

İşçilere sendikadan ‘istifa et’ rüşveti

Ege Doğaltaş patronu işçilerin sendikadan istifa ederek direnişlerini bitirmek için para ve yeniden iş başı yapma teklifinde bulundu.

İşçilere sendikadan ‘istifa et’ rüşveti
Paylaş

Metehan UD
Dilan TAŞDEMİR
İzmir

Ege Doğaltaş patronu işçilerin sendikadan istifa ederek direnişlerini bitirmek için para ve yeniden iş başı yapma teklifinde bulundu.

GMİS’e üye oldukları için 2 ay önce işten çıkarılan Ege Doğaltaş ve Traverten Fabrikasının işçileri 3 haftadır fabrika önünde direnişte. Asgari ücretle ağır koşullarda çalışan Doğaltaş işçilerinin isteği yaşanabilir bir ücretle sendikalı, güvenceli bir şekilde çalışmak. İşten çıkartılırken tazminatları da ödenmeyen işçilerin, işe iade davaları devam ediyor. İşçilerin işten çıkarılmasının sebebi olarak işlerin küçülmesi olarak gösterilse de işten atmaların ardından işyerine 30’a yakın taşeron işçi alınmış.

İşçiler patronun bur yandan da kendilerini arayarak ve yanına çağırarak, sendikadan istifa edip, davalarından vazgeçmeleri karşılığında para ve yeniden iş başı teklifinde bulunduğunu aktardılar.

‘SENDİKALI ÇALIŞMAK DAHA DEĞERLİ’

23 yıllık mermer işçisi Hilmi Çetin, 7 yıldır Ege Doğaltaş’ta çalışıyordu. Üç çocuk babası olan Çetin işten çıkartılana kadar 1000 TL ücret aldığını belirtti. Sendikasız olarak işe kesinlikle dönmeyeceğini ifade eden Çetin, “Geçtiğimiz hafta işverenin bir temsilcisiyle görüştüm. Herkese tazminat dışında 10 bin TL para teklifinde bulunmuş bana da 15 bin TL para teklifinde bulundular. Ben kabul etmedim etmem de. Sendikalı çalışmak daha değerli” dedi.

Direnişteki işçilerden Nurullah Yılmaz, çalışma saatlerinin uzun olması ve mesai ücreti alamamaları nedeniyle sendikalı olmak istediklerini dile getirerek şunları söyledi: “İşveren mücadelemden vazgeçmem için tazminatım dışında 8 aylık maaşım kadar para teklifinde bulundu. Kabul etmedim. Sendikalı çalışma dışında başka bir düşüncem yok.”

ZAM DA TEKLİF EDİLDİ

İşçilerden Mehmet Öz, bütün işçilere aynı teklifin verildiğini belirterek, “Bana ‘davanızdan vazgeçin, gelin çalışalım 1100 TL maaş vereceğiz” dediler. Onun dışında çalışma şartlarında da ya da sosyal haklarda da bir düzelme olacağına dair bir şey demediler. Ben de sendikadan vazgeçmeyeceğimi belirterek, tekliflerini kabul etmediğimi söyledim” dedi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz GMİS MTA Şube Yöneticisi Kamil Gökçeoğlu, işverenin parayla işçileri satın alamayacağının altını çizerek “İşçiler bu işyerine sendikasız bir şekilde geri dönmeyi ölüm olarak görüyorlar. İçeride kural dışı çalışma var. Kararlıyız, direnmeye devam edeceğiz.” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başkentgaz neyin peşinde?

SONRAKİ HABER

Hükümetten engel değil sorunlara çözüm bekliyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa