13 Mayıs 2014 19:29

Bu karar Arapdağı’nda kalmamalı

Danıştay, İzmir Karşıyaka’da neredeyse şehrin göbeğinde işletilmek istenen altın madenine verilen ruhsatın iptalini onayladı. Davanın hukukçularından Arif Ali Cangı, kararın önemli olduğuna dikkat çekerek, 'Ancak bu Arapdağı’na özel bir karar olmamalı. Yaygınlaştırılırsa önemli bir kazanım elde ederiz' dedi.

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Danıştay, İzmir Karşıyaka’da neredeyse şehrin göbeğinde işletilmek istenen altın madenine verilen ruhsatın iptalini onayladı. Davanın hukukçularından Arif Ali Cangı, kararın önemli olduğuna dikkat çekerek, “Ancak bu Arapdağı’na özel bir karar olmamalı. Yaygınlaştırılırsa önemli bir kazanım elde ederiz” dedi.

ÇED SÜRECİNE VURGU

Karşıyaka kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Arapdağı Altıntepe’de işletilmek istenen altın madenine İzmir İl Özel İdaresi tarafından verilen açılma ruhsatı, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, madenin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” raporu ile işletilmesinin yasalara aykırı olduğuna hükmetti. Ancak, madenci şirket Metro AŞ ve İl Özel İdaresi mahkemenin verdiği bu karara karşı temyiz talebinde bulundu. Danıştay da, temyiz talebini reddederek, mahkemenin verdiği “ruhsatın iptal edilmesi” kararını onayladı.

DAHA ÖNCE DE İPTAL ETMİŞTİ

Daha önce de, yine aynı altın madeniyle ilgili olarak Enerji Bakanlığının verdiği ruhsat mahkeme tarafından iptal edilmiş, Danıştay da kararı onaylayarak “ÇED’siz altın madeni olmaz” demişti. evrensel bu kararı “Önce çevre” manşetiyle kamuoyuna duyurmuştu. Böylece Danıştay, madene verilen iki ruhsatı da iptal etmiş oldu.

KAZDAĞLARI’NA DA UYGULANMALI

EGEÇEP’in açtığı davanın avukatlarından Arif Ali Cangı, Arapdağı’nda maden işletmesi yapılamayacağını belirterek, “Burası kentin tepesinde. Heyelanı var, seli var, bir sürü tehlikesi var. Yargı bunu gördüğü için keşfe bile gerek kalmadan ‘Böyle işletmeye nasıl ÇED işletilmez?’ diye izinlerini iptal etti. Ama bunun yaygınlaşması lazım. Örneğin Kazdağları’na uygulanması gerekiyor. Kazdağları’nda işletme ruhsatını, iznini alan, ne yapıp yapıp ÇED sürecini kazanıyor” diye konuştu.

MADENCİLER ÇED OLMADAN RUHSAT ALABİLİYOR

Avukat Cangı, madencilik faaliyetlerindeki ÇED süreçlerinin özel bir uygulamayla ilerlediğini ifade ederek, “Maden sahaları belirlenip buralar şirketlerce satın alındıktan sonra işletme izni ve ruhsatı veriliyor. Şirket de ÇED sürecini başlatıyor. ÇED izni alınmasa bile ruhsat iptal olmuyor. Şirket bir kez  daha bir kez daha başvurarak, zorlaya zorlaya alıyor izni” dedi.
Mahkemelerin verdiği kararın yaygınlaştırılıp genel bir düzenleme haline getirilebilirse önemli bir kazanım olacağını ifade eden Cangı, “Biz davayı kazandık. EGEÇEP bu kararı Karşıyakalılara, İzmirlilere hediye etti. Şimdi İzmir’in siyasi önderleri, bunun siyasi baskısını yapmaları gerek. İzmirliler bunun toplumsal baskısını yapmalı” dedi.  

ÖZEL İDARE HABERİMİZE SIĞINDI AMA...

EGEÇEP’in açtığı davada, İl Özel İdaresinin İzmir 3. İdare Mahkemesine gönderdiği savunmada gazetemizdeki Arapdağı altın madeni ile ilgili haberimizin referans gösterilmesi şaşkınlık yarattı. Özel İdare savunmasında “Dava dilekçesinde belirtilen öğrenme tarihinin yerinde olmadığı, işletmeye ilişkin olarak 03.03.2011 tarihinde yayımlanan Evrensel Gazetesinde ve değişik basın organlarında haberlerin yer aldığı...”nı belirterek dava açma tarihinin geçtiğini ileri sürüp bu nedenle zamanaşımı talebinde bulunmuştu. Bu durumu yorumlayan Av. Arif Ali Cangı, ilk kez Evrensel gazetesinde çıkan Arapdağı’da altın madeni işletilmesi çalışmaları haberlerinden  sonra bakanlıklara bu konu ile ilgili sorular yönelttiklerini ve madene izinlerin verildiğini öğrendiklerini belirterek, “İl Özel İdaresi savunmasında Evrensel’in haberine sığınarak, zamanaşımı istemiş. Oysa biz haberde öğrendiğimiz faaliyetin izinlerini sorup bilgi aldıktan sonra dava açmışız. İdare sizin haberinize sığınmış ama mahkeme bunu reddetmiş” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Meskan’da bir asker yaralandı

SONRAKİ HABER

İzmir'de adalet ve demokrasi nöbetleri devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa