13 Mayıs 2014 18:44

Boş sokağa bile gaz attılar

İstanbul’da 255 kişinin tutuksuz yargılandığı Gezi davasının ilk duruşmasının 4. oturumu görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı 55. Asliye Ceza Mahkemesinde, bugün görülen duruşmada 14 kişi savunma verdi.

Paylaş

İstanbul’da 255 kişinin tutuksuz yargılandığı Gezi davasının ilk duruşmasının 4. oturumu görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı 55. Asliye Ceza Mahkemesinde, bugün görülen duruşmada 14 kişi savunma verdi.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet etmek, polise direnmek, suçluyu kayırmak gibi suçlamalarla daha önceki oturumlarda mimar, hekim, fotoğraf sanatçısı ve üniversite öğrencileri hakim karşısına çıkarken, dördüncü oturumda bu kez bir avukat bu suçlamalara karşı kendini savundu.

Yargılanan Avukat Bilgen Savaş, 1 Haziran’da aynı davada yargılanan kuzeni Ayşe Kızakçı’yla birlikte Taksim’in sakinleştiğini düşünerek İstiklal Caddesi’ne geldiklerini söyledi. Gezi Parkı’na yürümek istedikleri sırada bir anda polis tarafından sokaklar boş olduğu halde biber gazı atıldığını söyleyen Savaş, “Bir apartmanın eşiğine sığındık. Birden başka yönden gelen polisler hiçbir şekilde uyarıda bulunmadan bizi sürükleyerek gözaltına aldı” şeklinde yaşadıklarını anlattı. Herhangi bir eylem içerisinde olmadıkları halde gözaltına alındıklarını ifade eden Savaş, beraatini istedi.

TOZ MASKESİYLE Mİ POLİSE DİRENİYOR?

Daha sonra savunmasını veren Kubilay Halil Kahraman ise, İnönü stadının bulunduğu noktadan Kabataş tramvay durağına gitmek istediği sırada biber gazlı saldırının ortasında kaldığını, gazdan korunmak için yaklaşık 30 kişiyle birlikte bir plazaya sığındıklarını söyledi. Daha sonra polislerin plazaya gelerek gözaltı yapmaya başladığını anlatan Kahraman, “Polis benim de gazdan korunmak için taktığım toz maskesini küfür ederek çıkardı. Ardından beni darp ederek gazın ortasından geçirdi. Ters kelepçe takarak, suratıma biber gazı sıktı. Polis aracına bile tekme ve yumruklarla soktular” dedi. Kahraman’ın avukatı Rüya Çetintaş da “Toz maskesi polisler ve bazı savcılar tarafından suç unsuru sayıldı. Bu açıdan toz maskesini bir suç unsuru olarak saymazsanız Kahraman hakkında herhangi bir delil yok” dedi.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT VERİLMELİ

Metin Yazarı Hüseyin Gökhan İnlen de, 1 Haziran’da Cihangir’de bulunan evinden Galatasaray’daki işine gitmek isterken gözaltına alındığını söyledi. İnlen’in avukatı Nihat Pehlivan da, İnlen’in evinden işine giderken haksız yere gözaltına alındığını kaydetti. Kendisinin de Cihangir’de oturduğunu belirten Pehlivan, “31 Mayıs gecesi polis şiddeti en üst seviyeye çıktı. Cihangir sessiz bir yerdir. Polis burada yaşlılar ve çocuklar olmasına rağmen sürekli biber gazı attı. Hasbel kadar ben biraz yaşlı ve avukat olduğum için gözaltına alınmadım” dedi. Gözaltıların başladığı 27 mayıs tarihinden itibaren gözaltına alınanların hem maddi hem de manevi tazminat davası açması gerektiğini söyleyen Pehlivan, “Mahkemenizin de maddi ve manevi tazmin sağlanması konusunda araştırma yapması ve mahkemece bu hakkın teslim edilmesini talep ediyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Mehmet İstif yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa