12 Mayıs 2014 21:37

Tanık Yapıcı, cinayeti adım adım anlattı

Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasının ikinci duruşmasına Tanık Semih Berkay Yapıcı’nın ifadeleri damgasını vurdu. Olayın gerçekleştiği bölgede bir kapının ardından sivil polis ve fırıncıların Ali’yi darp ettiğine tanık olan Yapıcı; süreci öncesi ve sonrası tüm ayrıntılarıyla, büyük bir dikkat ve açıklıkla anlattı.

Tanık Yapıcı, cinayeti adım adım anlattı
Paylaş

Arif KOŞAR
Kayseri


Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasının ikinci duruşmasına Tanık Semih Berkay Yapıcı’nın ifadeleri damgasını vurdu. Olayın gerçekleştiği bölgede bir kapının ardından sivil polis ve fırıncıların Ali’yi darp ettiğine tanık olan Yapıcı; süreci öncesi ve sonrası tüm ayrıntılarıyla, büyük bir dikkat ve açıklıkla anlattı. Yapıcı’nın olayın gerçekleştiği gece “ekşi sözlük”te yazdığı yazı, olaydan 5 gün sonra Eskişehir’de verdiği ifade ve diğer ifadeleri de tek tek okundu. Olayı izleyen birisinin verebileceği düzeydeki ayrıntılar ve ifadeler arasında yüzde yüze varan uyum dikkat çekti. Tanık Yapıcı, ayrıca sanıkların tamamına yakınını teşhis etti.
‘Güvenlik’ gerekçe gösterilerek Eskişehir’den Kayseri’ye alınan davaya katılım hem salonda hem de dışarıda oldukça yoğun oldu. İlk duruşmasında sanıklar ve müştekilerin dinlendiği davanın ikinci duruşmasına dinlenmek üzere 11 tanık katıldı. Davada 1’i polis 5 tutuklu ve 3 tutuksuz polisin aralarında bulunduğu 8 sanık yargılanıyor.
Ali İsmail’in ailesinin mahkeme salonuna girişi alkışlarla karşılanırken sanıkların salonuna gelmesiyle gerilim yükseldi. Tanıkların ifadelerinde “polislerin Ali’ye ve annesine küfür ettiği”ni dile getirmeleri üzerine ağabey Gürkan Korkmaz; “5 kişi bir çocuğa saldırdınız; bir de küfrediyorsunuz” diyerek sanıkların üzerine yürüdü. Zorla sakinleştirilen Korkmaz, yakınlarının yardımıyla bir süreliğine salondan dışarı çıkarıldı.
11 tanığın dinlenmesi planlanan ikinci duruşmada Tanık Semih Berkay Yapıcı’nın çarpıcı ifadeleri dikkat çekti. İşte o ifadenin öne çıkanları:

KAFASINI TAŞA VURDU BİLİNCİNİ KAYBETTİ
“Ali İsmail Korkmaz’ın bana doğru koştuğunu gördüm. Ben ters istikamete koştum. Beni görüp korkmasını istemedim. Polis ve esnafın tut, yakala şunu demelerinden çekindiğim için bir kapının ardına saklandım ve izledim.
Ali İsmail koşarken bizzat fırıncı esnafı tarafından yakalandı. Ali İsmail’in fırıncılar tarafından önü kesildiğinde kepenklere doğru hamle yaptı. Fırıncı tarafından çelme takıldı ve Ali İsmail orada dengesini kaybetti. Dengesini kaybedip düştükten sonra orada bulunan herkes tarafından darp edilmeye başladı. Sokağın diğer tarafından uzun boylu, kır saçlı saçları omuzlarında elinde copla gelen polis gördüm.
O polis ve Polis Memuru Mevlüt Saldoğan tarafından dövüldüğünü gördüm. Ardından Ali İsmail tekmelerle darp edilmeye başlandı. Yüzünü korumaya çalışması fayda etmedi. Kafasını taşa vurdu ve bilincini orada kaybetti.”

'YÜZÜNÜ HAFIZAMA KAZIDIM'
Tanık Yapıcı, olayı anlatırken oldukça duygulandı. Anne Emel Korkmaz’ın da kendini zor tuttuğu görüldü.
“Sığındığım kısımdan Ali İsmail’in yüzünü hafızama kazıdım. Gözleri kapalıydı. Ardından ben kapıdan sığındığım kısımdan çıktım. Ali’nin yavaş yavaş kendine geldiğini gördüm. Kendisine baktım ama bir şey yapamadım. Ardından diğer polis ve esnafın bana baktığını fark ettim. Orada kalakaldım. Kendine geldiğinde Mevlüt Saldoğan tarafından yeniden darp edildi. Çok şiddetli darbeler aldı. Sonra atik bir hareketle koşarak kaçtı.”
Yapıcı; kameralara yansımayan ve Ali İsmail’e yönelen şiddetin ikinci bir bölümü daha olduğunu söyledi: “Sokaktan çıktıktan sonra başka polislerce bir kez daha darp edildi. Yakalayıp copla bacaklarına vurdular. İsmail bir süre sonra buradan da koşarak kaçtı.”
Polislerin kendi aralarında “Başımıza iş açacaksınız ne yapıyorsunuz” dediğini de aktaran tanık Yapıcı; sanıkların büyük bir bölümünü teşhis etti.

‘BURANIN CUMHURBAŞKANIYIM’
Semih Berkay Yapıcı’dan sonra, Turhan Güler, Fırat Köse, Ahmet Uygun, Okan Korkmaz, Fatih Kırbaş, Sefa Kırbaş ve Osman Kırbaş  da tanık olarak dinlendi. Tanıklar Ali İsmil’e yönelik saldırıyı anlatırken, Osman Kırbaş ve Fatih Kırbaş’ın ifadeleri dikkat çekti: “Serkan Kavak aynı gece sokağa elinde odunla geldi ve ‘Ben bu sokağın Başbakanıyım, Cumhurbaşkanıyım’ dedi.”

SANIK SORUSU TANIK İFADESİNİ GÜÇLENDİRDİ
TANIK Semih Berkay Yapıcı’nın olay bölgesindeki canlı ve ayrıntılı tanıklıkları; sanıklardan birisinin soru ve açıklamalarıyla daha güçlenmiş oldu. Fırıncı Sanık “Ben sizi fırının içine girip çıkarken ve o bölgede defalarca gördüm. Fotoğraf da çekiyordun. Benim sana herhangi bir şiddet içeren uygulamam oldu mu?” sorusuna Tanık Yapıcı, “Bana değil Ali İsmail’i darp ettiniz, ona vurdunuz” cevabını verdi. Böylece Tanık Yapıcı’nın bölgede bulunduğu ve canlı tanıklıkları olduğu, sanıklar tarafından da doğrulanmış oldu.

ARAMA NOKTALARI KALDIRILDI
DURUŞMA öncesi adliye binası çevresinde sabahın erken saatlerinden itibaren polis barikatları kuruldu. Çevre illerden de getirilen takviye ekipler ile adliye sarayı adeta ablukaya alınırken, çok sayıda TOMA ve itfaiye aracı da adliye çevresine konuşlandırıldı. Öte yandan davaya ilişkin Kayseri’ye gelen binlerce vatandaş ise adliye binasına yakın bir yerde polis barikatı arkasında bekletildi.
Ayrıca Kayseri girişinde davaya katılmak için gelen vatandaşları taşıyan otobüsler sabahın erken saatlerinde polis tarafından durduruldu. Polis GBT kontrolü yapmak istedi ancak otobüste bulunanlar buna izin vermedi. Vatandaşların tepkisi üzerine polis otobüslerden inerken, vatandaşlar ise Kayseri’ye doğru hareket etti.
Duruşmaya katılmak için gelen Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, adliyeye girmeden önce “Oğlumun katilleri ile yüzleşmeye geldim. Anneler Günü’nde neler yaşadılar merak ediyorum. ‘Babam nerede?’ diye sorduklarında ne cevap verdiklerini merak ediyorum” diye konuştu.

ADLİYE ÖNÜNDE ADALET NÖBETİ
Başta Ankara, İstanbul ve Eskişehir olmak üzere birçok ilden yurttaşlar Adliye önünde Adalet nöbeti tuttu. Adliyeye yakın bir noktada polis tekrar arama noktası kurarak, kitleyi aramak istedi. Kitle aramaya izin vermeyince kısa süreli bir arbede yaşandı. Polis arbedenin ardından arama noktalarını kaldırdı. Adliye önünde konuşmalar da yapıldı. DİSK Genel-İş Genel Sekreteri Remzi Çalışkan, “Kamera görüntüleri olmasaydı bu olayın da üstü örtülecekti” dedi.
Ankara Dayanışması adına konuşan Harun Çakmak da “Bu ülkenin neresinde olursa olsun nerede saldırıya uğrayanlar varsa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bu ülkeyi dayanışma kurtaracak” diye konuştu.
Eşkişehir Dayanışması adına konuşan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Serkan Demir de Ali İsmail’i öldürenlerin halka mutlaka hesap vereceğini söyledi.
Demir’den sonra söz alan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Biz bu adalet nöbetini, Metin Göktepe, Şerzan Kurt ve Uğur Kaymazlar’da yaşadık. Şu açık ki çocuklarımıza, sokaklarda zulmü uygulayanlar bize adalet veremezler” dedi. Adaletin kendi elleri ile geleceğini belirten Gürkan, “Hükümetin demokrasi, adalet, özgürlük kavramları kendileri içindir. Berkin’in, Ethem’in, Mehmet’in, Ahmet’in Ali İsmail’in ve tüm Gezi şehitlerinin davasının takipçisi olacağız” diye konuştu.

DURUŞMADAN NOTLAR
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da salondaydı.
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan mahkeme heyetine, “Benim oğlum da polisler tarafından katledildi. Ben de bu duruşmada müdahil olmak istiyorum” dedi. Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan ile Mersin ve Balıkesir Barosu da davaya müdahil olmak istedi.
Ali İsmail Korkmaz’ın avukat ağabeyi Gürkan Korkmaz, 7 aylık oğlu Ali Yusuf’u kucağına alarak, “Oğlum Ali 7 aylık. Amcasının adaşı, hem de amcasının bayrağını taşıyacak kişidir. Aynı zamanda ailedendir. Katılma talebimiz var” dedi. Mahkeme heyeti, katılma taleplerinin tamamını reddetti.
Salonda sık sık gerilim yükseldi.
Sanık avukatlarının “Elinde cop olan kişilerin polis olduğunu nasıl anladınız” sorusuna müşteki avukatlar “Elinde cop olan sivile sivil polis denir” cevabı salondan büyük alkış aldı.
“Sanık avukatlarının belden aşağı kısımda morluk yoktu” itirazı üzerine Anne Emel Korkmaz kendini tutamayarak bağırdı: “Ne belden aşağısı, vücudunun her tarafı mosmordu benim oğlumun!”
Anne Emel Korkmaz, bir ara anlatılanlara dayanamayarak ağladı ve bir süre salondan çıkmak zorunda kaldı.
Tanık Semih Berkay Yapıcı da salondaki gerilim ve ifadelerin tekrar okunması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir’den Ali İsmail Davasına destek

SONRAKİ HABER

Antep’te festival zamanı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...