22 Haziran 2011 10:52

‘Seyirciye ulaşamayan’ filmlere destek

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren özellikle Türkiye yapımı filmleri ön plana çıkaran sinema salonlarına mali katkı sağlayacak bir çalışma başlattı.Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türk filmlerinin grup sinemalarda y

‘Seyirciye ulaşamayan’ filmlere destek

Paylaş

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren özellikle Türkiye yapımı filmleri ön plana çıkaran sinema salonlarına mali katkı sağlayacak bir çalışma başlattı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türk filmlerinin grup sinemalarda yer bulamamasından doğan bir sıkıntı olduğunu söyledi.
Bazı filmlerin salon bulamadığı için sadece 3-4 kopya ile çıktığını ve seyirciye ulaşamadığını anlatan Çelik, ‘‘Bu alandaki sıkıntıyı gidermek amacıyla Bakanlık olarak özellikle Türk filmlerine ağırlık verecek sinema salonlarına mali katkı sağlama yönünden bir çalışma başlatacağız’’ dedi.
Hedeflerinin Türkiye’de üretilen her filmin vizyon göreceği salon bulmasını sağlamak olduğunu dile getiren Çelik, ‘‘Avrupa kendi filmlerini izlettirmek için Amerikan filmlerine karşı salon desteği veriyor, o salonlarda yüzde 60-70 oranında kendi filminin oynatılması yönünde teşvik ediyor. Önümüzdeki bir kaç ay içinde sektör temsilcileriyle toplanıp nasıl bir model uygulayabileceğimizi görüşeceğiz’’ diye konuştu.
Çelik, bu yıl ilk turda sinemaya verdikleri desteğin daha öncekilerin 2 katı olduğunu belirterek, ‘‘İlk turda 29 filme yapım sonrası desteği çıktı’’ dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yargıda atamalara ‘darbe’ benzetmesi

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa