11 Mayıs 2014 21:28

Çin’de vahşi panda bulundu

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde köylüler vahşi bir panda buldu. Resmi Xinhua ajansına göre, Zhaojue kasabasındaki bir köylü bulduğu 2 yaşındaki vahşi dişi pandayı diğer köylü arkadaşlarıyla pandaların tabii koruma alanlarına gönderilinceye kadar 3 gün muhafaza etti.

Çin’de vahşi panda bulundu

Paylaş

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde köylüler vahşi bir panda buldu. Resmi Xinhua ajansına göre, Zhaojue kasabasındaki bir köylü bulduğu 2 yaşındaki vahşi dişi pandayı diğer köylü arkadaşlarıyla pandaların tabii koruma alanlarına gönderilinceye kadar 3 gün muhafaza etti. Pandalar, dünyada en çok tehlike altında bulunan türler olarak biliniyor. Dünyadaki 1600 pandanın çoğu Çin’in Sichuan eyaletindeki dağlarda vahşi yaşam sürdürüyor. 300’den fazla pandanın ise ‘tutsak’ olarak yaşadığı belirtiliyor.

Çin’in “milli mücevheri” olarak da bilinen pandalardan 40’tan fazlası diğer ülkelere verildi ve onların yavruları şimdi 12 ülkedeki 17 hayvanat bahçesinde bulunuyor. Çin yönetimi daha önce bazı ülke yöneticilerine panda hediye etmişti. Çin, pandaları aynı zamanda “dostluk yada diplomasi elçileri” olarak da görüyor.
Çin, ilk olarak 1957 yılında bir pandayı, milli hediye olarak Sovyetler Birliği’ne göndermişti.

Efsanevi Çin’in Eski Lideri Mao, 1973’te ABD Başkan Nixon’a, Pekin ziyaretinin ardından iki panda hediye etmişti. (Pekin/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Pelikanlara özel koruma

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa