11 Mayıs 2014 18:00

Talan projelerine karşı bedenlerini kuş yaptılar

İstanbul'da düzenlenen 16'ıncı Kuş Konferansı'nda bir araya gelen doğa severler ve kuş gözlemcileri, doğayı tahrip eden, 3'üncü köprü ile havalimanı projelerini, bedenleri ile oluşturdukları kuş figürü ile protesto etti.

Talan projelerine karşı bedenlerini kuş yaptılar
Paylaş

İstanbul'da düzenlenen 16'ıncı Kuş Konferansı'nda bir araya gelen doğa severler ve kuş gözlemcileri, doğayı tahrip eden, 3'üncü köprü ile havalimanı projelerini, bedenleri ile oluşturdukları kuş figürü ile protesto etti.

Doğa Derneği ve İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (İKGT), İstanbul'da Sarıyer ilçesine bağlı Demirciköy'de bulunan Sarıyer Belediyesi'ne ait sosyal tesislerde düzenlenen Türkiye Kuş Konferansı'nda biraraya geldi. 16'ıncısı düzenlenen konferansa, Türkiye ve yurtdışından gelen çok sayıda uzmanın yanı sıra kuş gözlemcileri ve yaşam savunucuları katıldı. 3'üncü köprü ile 3'üncü havalimanı gibi mega projelerin milyonlarca kuşun yok olması anlamına geldiğini savunan katılımcılar, konferans sonunda bedenleriyle kuş figürü çizerek tepkilerini dile getirdi.

Konferansın düzenlendiği sosyal tesislerin bahçesinde basına açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, mega projelerin kuşların rotasının değişmesine neden olacağını ve bunun onların soylarının sonu anlamına geldiğini belirterek, "Kuşlar göç yollarını değiştirsin" gibi bir argüman sunuluyor. Kuşlar açısından bu mümkün değil. Kuşlar, havada süzülerek, hava akımlarını kullanarak göçlerini gerçekleştirebiliyorlar. Onun için kara üzerinden geçmek zorundalar. Çünkü deniz üzerinde sıcak hava termalleri yok. Bu yüzden İstanbul'dan vazgeçemezler" dedi.

'PROJELER İPTAL EDİLMELİ'


Bugünün, "Dünya Göçmen Kuşlar Günü" olduğunu ifade eden Yılmaz, " Milyonlarca kuşun her yıl iki defa geçtiği bir yerde, bu tür tehditlerin var olmasının kabul edilemezliği, bu projelerin yeniden ele alınarak iptal edilmesi gerektiğine ilişkin konferans düzenledik" diye konuştu.

YERE ÇİZİLEN KUŞ FİGÜRÜ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ


Konferans sonunda Sarıyer Demirciköy'de toplanan yaklaşık 150 katılımcı, yılan kartalı figürü çizdi. Etkinlik sırasında şarkılar söyleyerek eğlenen katılımcılar, "Ağacıma, suyuma, ormanıma dokuma" sloganını attı. Yere çizilen kuş figürü ise maket helikopter ile havadan görüntülendi. Konferans, Doğa İçin Çal ekibinin söylediği şarkılarla son buldu. (İstanbul/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başbakan Erdoğan yeniden Berkin Elvan\'ı hedef aldı

SONRAKİ HABER

Dilovası\'nda D-100 karayolunda kaza protestosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...