10 Mayıs 2014 20:41

Documentarist’ten yeni bir ödül: FIPRESCI

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 7-12 Haziran’da 7’inci kez gerçekleşecek. Documentarist, bu sene ilk kez bir FIPRESCI Jürisi ağırlıyor. Polonya’nın konuk ülke olduğu festivalde, Suriye filmlerine de özel bölüm ayrılıyor.

Documentarist’ten yeni bir ödül: FIPRESCI

Paylaş

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 7-12 Haziran’da 7’inci kez gerçekleşecek. Documentarist, bu  sene ilk kez bir FIPRESCI Jürisi ağırlıyor. Polonya’nın konuk ülke olduğu festivalde, Suriye filmlerine de özel bölüm ayrılıyor.

İtalya’dan Festival dei Popoli, Polonya’dan Krakow Film Festivali, Hollanda’dan EYE International ve Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) ile yaptığı iş birliği sonucu uluslararası boyutunu daha da genişleten festival, ilk kez bir FIPRESCI Jürisi ağılıyor; böylece Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun Türkiye’de jüri verdiği üç festivalden biri olacak.
Polonya’nın konuk ülke olduğu festivalin bu seneki programında, Suriye filmlerine de özel bölüm ayrılıyor. Polonya Başkonsolosluğu ve Krakow Film Festivali işbirliği ile gerçekleşen Mercek Altında: Polonya başlıklı bölümde, ülkenin en kıdemli belgesel festivali olan Krakow’da son 40 yılda ödül almış belgesellere de yer ayrılacak. Bu ülkeden Andrzej Fidyk ve Pawel Lozinski başta olmak üzere pek çok konuk da ağırlanacak.

SURİYELİ BELGESELCİLERDEN FİLMLER

Festivalde, 3 yıldır kanlı bir savaşın içinde yaşayan Suriye’ye de özel bir bölüm ayrılıyor. Suriyeli belgeselcilerin yakın dönemde yaptığı, çatışma koşulları altındaki gündelik hayata tanıklık eden, ayrıca yaşanan sürece Suriyelerin nasıl baktığını gösteren filmlerden bir seçki festivalde seyirciyle buluşacak.

Avrupa’nın ve İtalya’nın en eski belgesel festivali Festival dei Popoli ile iş birliği çerçevesinde başlatılan Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi, festival haftası içinde de devam edecek. Bu kapsamda İtalya’dan Alessandra Celessia ve Festival dei Popoli yetkilileri İstanbul’a konuk olacak.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ CANLI SİNEMA PERFORMANSI

Her zamanki gibi Türkiye’de son bir yılda yapılan belgesellerden geniş bir seçki festival programının ana bölümlerinden birini oluşturuyor. Bunlardan, yönetmenin 1. veya 2. filmi olanlar Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’ne aday olacak.  Bu seneki ödül jürisinde Deniz Akçay, Işıl Baysan Serim, Ufuk Emiroğlu ve Senem Aytaç gibi isimler yer alıyor. FIPRESCI jürisinde ise Şili’den Pamela Biénzobas, Danimarka’dan Steffen Moestrup ve Türkiye’den Özge Özdüzen görev alacak. Eleştirmenler jürisi, uluslararası filmlerden oluşan bir seçkiyi değerlendirip bir filme FIPRESCI Eleştirmenler Ödülü takdim edecek. Bu arada, 12 Haziran’da ödüllerin açıklanacağı Festival kapanış gecesinde Türkiye’de ilk kez European Souvenirs Canlı Sinema Performansı gerçekleştirilecek.

Açık hava gösterimlerinin de gerçekleşeceği Documentarist 7. İstanbul Belgesel Günleri, Hollanda Başkonsolosluğu, Polonya Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi, SALT ve Armada Hotelin de dahil olduğu pek çok kurumun desteği ile gerçekleşiyor. Film gösterim mekanları ise Fransız Kültür Merkezi, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı ve Dutch Chapel. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Karakol duvarlarını yıkıp direniş başlattılar

SONRAKİ HABER

Yargıdan yeni tip suç icadı: Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa