11 Mayıs 2014 06:00

Festivalde bugün

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali devam ediyor. festivalin bugünkü gösterilecek filmlerden bazılarını sizin için derledik.

Paylaş

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali devam ediyor. festivalin bugünkü gösterilecek filmlerden bazılarını sizin için derledik.

YETİMHANE ÇOCUĞU NAGİMA

Kazak Yönetmen Zhanna Issabayeva’nın ‘Nagima’, filmi festivalin bugünkü filmleri arasında. Nagima, yetimhanede büyümüş çirkin ve okuma yazma bilmeyen bir çocuktur. Yetimhaneden beri sevgili olduğu kız arkadaşı ve hamile kardeşi Anya ile beraber yaşamaktadır. Anya bebeğini doğururken ölür. Doğan bebek yetimhanede büyümek zorunda kalır. Bu durmayan yetimhane döngüsü içerisinde depresyona giren Nagima için artık hayatın bir anlamı kalmamıştır.

GENÇLİK ÖYKÜSÜ: MAVİ DALGA


Festivalin bugünkü bir başka filmi Yönetmen Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın yapımı ‘Mavi Dalga’. Balıkesir’de yaşayan Deniz, Türkiye’deki pek çok liseli akranı gibi üniversiteye hazırlanmakta ve yaşadığı kent dışında okumanın hayalini kurmaktadır. Yakın dostları Esra ve Gül ile beraber ortak bir ideali paylaşırlar. Deniz’in babası sürekli batmasına rağmen iki senede bir yeni bir iş kurmaktan vazgeçemeyen bir adamdır. Annesi ise daha ziyade ilkokula giden küçük kardeşi Defne ile ilgilenmektedir. Bir gün Deniz, kıymetli ve önemli bir tablonun yanmasından sorumlu tutulur. Hayatta erkeklere, geleceğe dair kafası karışıkken, ergenlik sorunlarından bunalırken bir de bu olay tuz biber ekmiştir. Aynı dönemde ülke çapında yaşanan doğal gaz sıkıntısı Balıkesir’i de etkiler. Bir süre sonra Deniz yaşadığı sıkıntılarda yalnız olmadığını fark edecektir...

“Şşşş Kızlar Çığlık Atmaz” 17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin en çok ilgi gören filmleri arasında yer alıyor. 2013 İran yapımı olan film, anne babasının dikkatsizliği sonucu hayatında derin yaralar açan bir kazanın yarattığı sonuçları gözler önüne sererken, Slovakya-Çek yapımı, “Köpeğim Kıller” ile de utanç duygusuna derinlemesine bir bakış sergileniyor. Claudia Sainte-Luce’un yazıp yönettiği, Agnès Godard ile birlikte çalıştığı Meksika-Fransa yapımı “Karabalık” da bugünkü programın diğer filmlerinden.

DİRENİŞ’İN KADINLARI FOTOĞRAF SERGİSİ
Festival programında her yıl farklı bir sergiye yer veren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl “Direniş’in Kadınları Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor. SolfaSol gazetesi iş birliğiyle gerçekleştirecek sergi bugünden itibaren 17 Mayıs’a kadar Goethe Institut Ankara’da (Alman Kültür Merkezi) ziyaret edilebilir.

KADINLAR İÇİN SENARYO ATÖLYESİ

2011’DE Canavarlar Sofrası’na birlikte imza atan Ramin Matin ve Emine Yıldırım, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü alan filmleri “Kusursuzlar” ile festivalin bu yılki konukları arasındalar. Kusursuzlar, 30’lu yaşlarını süren iki kız kardeşin travmatik ilişkisini odağına alıyor. Filmin senaristi ve yapımcısı Emine Yıldırım 11 Mayıs’ta Senaryo Atölyesi gerçekleştirecek.

 

(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Şiddet bahane, yandaş bankaya para aktarılacaktı’

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa