10 Mayıs 2014 16:17

Haksızlıklara dayanamadılar, sendikalı oldular

Eskişehir’de Selka Prefabrik’te çalışan 5 işçi Kristal-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. Kristal-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, fabrika önünde yaptığı eylemle işten çıkarılan işçilere destek verdi.

Haksızlıklara dayanamadılar, sendikalı oldular
Paylaş

Eskişehir’de Selka Prefabrik’te çalışan 5 işçi Kristal-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı.  Kristal-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, fabrika önünde yaptığı eylemle işten çıkarılan işçilere destek verdi.

Fabrika önünde yapılan açıklamada konuşan Kristal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, işçiler Anayasadan ve yasalardan kaynaklanan haklarını özgür bir biçimde ne zaman kullanabilecek diye sordu.  ‘Hukuk devletiyiz’ diye bas bas bağıranlara seslenen Akyazı  “Neredesiniz. Bu ülkeyi sizler yönetmiyor musunuz ? Selka Prefabrik’te çalışan işçiler Anayasaya ve yasalara güvenerek Kristal İş Sendikasına üye olmuşlardır. Bu arkadaşlarımızın sendikamıza üye oldukları işveren tarafından duyulmasından hemen sonra işten çıkışları başlatılmıştır” dedi. Selka işçisinin insan gibi çalışmak için, çalıştığının karşılığını alabilmek, yıllık iznini tam ve eksiksiz kullanabilmek ve geçinebileceği bir ücret alabilmek için sendikalarına üye olduğunu belirten Akyazı, sendika olarak Selka işçisinin bu mücadelesini sonuna kadar götüreceklerini vurguladı.

SİSTEM YÜZÜ OKUMAZSA ÇALIŞMAMIŞ OLUYORUZ


İşten atılan işçilerden Hasan Erdoğan, işçilerin işverene borçlandırıldığını belirterek “İşyerinde kart basma yerine yüz okuma sistemi var. Sistemin yüzü okumadığı günlerde biz çalışmamıza rağmen o gün borçlu oluyoruz. Dini bayramlar ve yılbaşı dışında hiçbir resmi tatilde izin yapamıyoruz. Pazar günleri de mesai değil normal bir günlük yevmiye ücretine çalıştırılıyoruz. Fabrikada taşeron firma ile yaklaşık 130 işçi çalışıyor. Bunların yüzde 80’ini sendika konusunda ikna etmiştik. Şimdi üye olmuyorlar, korkutuyorlar, üye olanlar üyeliklerini geri çekiyorlar” diye konuştu. Daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığını almak ve uğradıkları haksızlıklara son vermek için 2 ay boyunca araştırma yaptıklarını ve sonunda Kristal-İş Sendikasına üye olmaya karar verdiklerini anlatan işten atılan işçilerden Serkan Bakançak, sendikalı oldukları için işten atıldıklarını anlattı. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ağaoğlu’da sendika düşmanlığı sürüyor

SONRAKİ HABER

İşçilerin direnişi belediye meclisinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...