10 Mayıs 2014 14:46

Paralarını alamayan işçiler fabrikayı bastı

Antalya'da Organize Sanayi Sitesinde bulunan Anteks İplik fabrikasından tazminatlarını ve ücretlerini alamadıklarını belirten yaklaşık 250 işçi, faaliyette olmayan fabrikayı bastı. Fabrika girişinde masa, sandalye ve tekstil malzemeleri yakan ve barikat kuran işçilerin bekleyişi sürüyor.

Paralarını alamayan işçiler fabrikayı bastı
Paylaş

Antalya'da Organize Sanayi Sitesinde bulunan Anteks İplik fabrikasından tazminatlarını ve ücretlerini alamadıklarını belirten yaklaşık 250 işçi, faaliyette olmayan fabrikayı bastı. Fabrika girişinde masa, sandalye ve tekstil malzemeleri yakan ve barikat kuran işçilerin bekleyişi sürüyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Anteks İplik fabrikasından çıkarılan ve tazminat ile ücretlerini alamadıklarını söyleyen işçiler, fabrikayı bastı. Sadece bekçisi bulunan fabrikaya giren işçiler tekstil ürünleri, masa ve sandalye gibi büro malzemelerini ateşe verdi. Fabrika girişine 'İşçiler kardeş, patron kalleş', 'Biz hakkımızı istiyoruz', 'Dilenci değiliz paralarımızı istiyoruz' yazılı dövizler asıldı.

Dokuma tezgahlarını fabrika girişine barikat olarak çıkaran işçiler, 1200 işçinin 20 milyon lira tutan ücretlerinin ödenmesini talep etti. Bugüne kadar başvurdukları yasal süreç ve görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını belirten işçiler, paralarının fabrikaya getirilmesini bekleyeceklerini söyledi. Bina içerisinde amonyak kazanlarının bulunduğunu ve gerekirse patlatacaklarını savunan işçiler, jandarmanın firma yetkilileriyle telefonda görüştürmesine rağmen ikna edilmedi.

DIŞARIDAN KİMSEYİ ALMADILAR


Bu arada işçi olmadığı halde fabrika bahçesine girip eyleme katılmaya çalışan kişilere işçiler izin vermedi. Dışarıda itfaiye ve sağlık ekipleri hazır bulunurken, jandarma olası bir müdahale için hazır bekletiliyor.

Ayrıca fabrikanın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın damadı Halil Ataman'a ait olduğu öğrenildi. (Antalya/DHA))

İŞÇİLER KARARLI

İşçilerin eylemi devam ederken, askerlerin işçilerle görüşmek için fabrika önüne gittiği, işçilere yaptıklara eyleme son vermeleri çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Eylemlerine ilişkin konuşan mağdur işçilerden Mucip Yıldırım, şirketle yaptıkları görüşme gereğince Aralık 2013'te başlayacak şekilde ödemelerinin yapılacağı sözü aldıklarını belirterek, “Alacaklarımız 10 takside bölünüp ilk 6 ay 600 Tl olarak belirlendi. Ancak iki taksit verildikten sonra geri kalan ücretlerimiz 'ödeyemiyoruz' denilerek durduruldu. Geçen 8 aylık süre içinde sürekli oyalandık. Haklarımızı alana kadar direneceğiz" dedi.

Hukuki süreçlere başvurdukları da belirten Yıldırım, "Bu süreçte fabrika üzerine ipotek çıkarılmasını istedik. Ama bir bankaya bizden önce düzmece bir şekilde ipotek verildiği için herhangi bir şey yapamıyoruz. Devletin tüm kurumlarına başvurduk fakat sesimizi duyan olmadı. Siyasi partilere de başvurduk, HDP dışında hiçbir parti bizim bu mağduriyetimize kulak vermedi. Fabrikanın sahibi, yıllardır Meclis’te ‘İşçinin, emekçinin yanındayız’ diyen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın damadı Halil Ataman'dır. CHP'li hiç bir yetkili bu konuyla ilgilenmedi" diye konuştu. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ceylanpınar Belediyesi\'nde işçi kıyımı başladı

SONRAKİ HABER

PEN\'den TMK\'nın kaldırılması için imza kampanyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...