10 Mayıs 2014 06:00

‘Cumhurbaşkanlığı seçimleri Rojava’da olmayacak’

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimini Esad’ın kendi meşruiyetini sağlamaya yönelik bir hamle olarak yorumladı. Irak Federal Kürdistan Bölgesi hükümetinin sınıra kazdığı hendeğe de tepki gösteren Müslim, “KDP ile Türkiye Hükümeti arasındaki çıkar meselesi, demokratik haklar için heba edilmemelidir. İnsanlık değerleriyle bağdaşmıyor” diye konuştu.

‘Cumhurbaşkanlığı seçimleri  Rojava’da olmayacak’

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul


PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimini Esad’ın kendi meşruiyetini sağlamaya yönelik bir hamle olarak yorumladı. Irak Federal Kürdistan Bölgesi hükümetinin sınıra kazdığı hendeğe de tepki gösteren Müslim, “KDP ile Türkiye Hükümeti arasındaki çıkar meselesi, demokratik haklar için heba edilmemelidir. İnsanlık değerleriyle bağdaşmıyor” diye konuştu.

ESAD’IN MEŞRUİYET HAMLESİ

Salih Müslim, Suriye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve Rojava’daki gelişmelere ilişkin gazetemize konuştu. Suriye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin Esad’ın kendi meşruiyetini sağlamaya yönelik bir hamle olarak değerlendiren Müslim, “Rojava’da rejim güçleri olmadığı için cumhurbaşkanlığı seçimi olmayacak” dedi. Daha önce de halkın seçimlere pek ilgi göstermediğini söyleyen Müslim, Baas güçlerinin yarattığı korkudan sandıklara gidildiğini kaydetti.

‘HENDEK İNSANLIKLA BAĞDAŞMIYOR’

Müslim, Türkiye hükümetinin Rojava sınır kapılarını kapatmasını ve Irak Federal Kürdistan Bölgesel Hükümetinin Rojava sınırına hendek kazmasına ilişkin de şunları söyledi: “Bu politikalar Kürt halkının aleyhinedir, kabul edilemez. Herkes kardeşinden bir yardım, bir hamle beklerken, beklentilere yanıt vermedi. ‘PYD böyledir şöyledir’ deyip suçlamalar yapıyor. Bu yaptığı suçlamaların Türkiye Hükümetinin ekmeğine yağ sürdüğünü anlıyoruz. “KDP ile Türkiye Hükümeti arasındaki çıkar meselesi, demokratik haklar için heba edilmemelidir. İnsanlık değerleriyle bağdaşmıyor. Bundan sonra da bağdaşmaz.”

‘SALDIRILAR VAR’

Rojava’da ilan edilen özerklik inşasının Ortadoğu’da demokratik bir sistem olarak kurulduğunu kaydeden Müslim, “Kendi ihtiyaçları temelleri üzerine kurulmuş. Kürt halkı ile buradaki azınlıklarla kaynaşmış bir durum var.  Bir taraftan da saldırılar sürüyor. Kantonlarda ortak yönetimler kuruyoruz. Umarım başarıya ulaştıracağız” diye konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Bütün demokrasi güçlerine ve Türkiye halklarına seslenen Müslim, bir savaş verdiklerini belirterek, “Barış istiyoruz. Biz onların da savaşını veriyoruz. Böyle bir dönemde ambargo koymak, yardım etmemek, sıkıntı yaratmak iyi değildir. Bizleri bir tehlike olarak görmemeleri gerekir” dedi. Kürtler dışında gerekli dayanışmayı göremediklerine de vurgu yapan Müslim, “En azından bizi anlayabilirler. Çetelere karşı birlikte hareket edebilelim. Bunları kovalım” dedi.

‘EL KAİDE TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEÇİYOR’

Türkiye Hükümetinden açıklama beklediklerini ifade eden Salih Müslim şunları söyledi: “IŞİD’e karşı olduklarını söylüyorlar. Ama IŞİD hâlâ ayakta. İnsanları öldürüyorlar. Buna karşı bir çözüm bulmak, karşı durmak gerekiyor. Bunun için birlikte hareket edebiliriz. El Kaide güçleri Türkiye üzerinden geçiş yapıyor.” 

Türkiye hükümeti ile daha önce görüştüklerini hatırlatan Müslim, yeniden görüşmeye de hazır olduklarını kaydetti.

‘KİMSEYE SALDIRMIYORUZ'

Rejim güçleriyle karşı karşıya gelmediklerini belirten Müslim, “Kendi derdine düşmüşler.  Bize gelene kadar arada başka güçler var. Biz bölgede kimseye saldırmış değiliz. YPG kimseye saldırmıyor. Bize karşı bir saldırı olursa, bu saldırıya karşı kendimizi koruyoruz. Geçenlerde Qamişlo’da saldırı oldu, 10 kişi saldırıda yaşamını yitirdi. Yine Halep’te saldırılar olmuştu. Biz bize yapılan saldırılara karşı kendimizi koruyoruz” diye konuştu.

Demokratik bir yönetim inşa etmek için Rojavalıların dayanışma beklediğini söyleyen Müslim, savaş durumunda ihtiyaçların belli olduğunu belirterek, “Beklentimiz komşulardan hendek kazmak değil el ele güzel günler için birlikte hareket etmek” dedi.

ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs’a katıldı, işten atıldı

SONRAKİ HABER

Sudan halkı: Beşir rejimi devrilene kadar yola devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa