09 Mayıs 2014 12:16

SSPE 3 can daha aldı

Diyarbakır’da 3 SSPE hastası gencin yaşamını yitirmesi ile hastalık yeniden gündeme gelirken, SSPE Derneği Başkanı Ercan Akto, kentte 330 hastanın olduğunu kaydetti.

SSPE 3 can daha aldı

Paylaş

Diyarbakır’da 3 SSPE hastası gencin yaşamını yitirmesi ile hastalık yeniden gündeme gelirken, SSPE Derneği Başkanı Ercan Akto, kentte 330 hastanın olduğunu kaydetti.

Kızamık mikrobu sonucunda oluşan ve halk arasında SSPE hastalığı olarak bilinen Subakut Sklerozan Panensefalit, özellikle çocuk yaşlarda sıklıkla görülen bir hastalık. Çocuklukta geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olmasından kaynaklanmayan hastalık, daha çok hastanın o dönemde enfeksiyon kapmasıyla meydana geliyor. Özellikle bölgede 1995 ile 2003 yılları arasında yapılan aşılama sonucu çocukların SSPE hastalığına yakalandığı iddia ediliyor. Bölgede 1995 yılında yapılan aşıların tarihi geçmiş olduğu iddia edilirken, devlet yetkililerinin bu konuda henüz bir araştırma ve inceleme yapmayışı dikkat çekiyor.

Konuya ilişkin araştırmalar yapan SSPE Derneği Başkanı Ercan Akto, Diyarbakır'da 1995 yılından sonra SSPE hastası vakalarının artığına dikkat çekerek, 1995 doğumlu 127 kişinin bu hastalığa yakalanmasının yapılan aşı ile bağlantılı olduğunun bir kanıtı olduğunu belirtti.

Akto, SSPE hastalığına yakalananların yüzde 90'ının bölgede yaşayan çocuklar olduğuna dikkat çekerek, “1995 ile 2003 yılları arasında yapılan aşılamalardan sonra çocuklarımız felç oldu. Daha önceden Kızamık hastalığından kimse ölmedi, ancak Diyarbakır' da 1995 doğumlu 127 kişi SSPE hastalığına yakalandı. Yine 2000 doğumlu 190 hastamız var” şeklinde konuştu.

YÜZLERCE HASTA VAR, ÇOĞU BÖLGEDE

Akto, bölgedeki verileri şöyle aktardı, “Urfa’da 300’e yakın, Antep’te 100, Diyarbakır’da 303, Batman’da 60, Bismil’de 21, Silvan 17, Bütün Karadeniz’de 7, İstanbul’da 100’e yakın SSPE hastamız var. İstanbul’daki hastalarımızın hepsi buradan göç edenlerdir. Karadeniz’de olanlar ise burada görev yapan memurların çocuklarıdır” diye ifade etti.
Ellerindeki verilerin derneklerine yapılan başvuru sonucu elde edilen veriler olduğunun altını çizen Akto, bu kayıtların tamamının devlet hastanelerinde olduğunu, ancak kendileriyle paylaşılmadığını dile getirdi.

Son bir hafta içerisinde Diyarbakır’da 3 gencin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken ve devletin bu ölümlere sessiz kaldığını söyleyen Akto, “Aynı gün içinde 20 yaşındaki Çekdar Gündüz ile 19 yaşındaki Hüseyin Eryılmaz ve soy ismini öğrenemediğimiz Ferit adında bir çocuğumuz yaşamını yitirdi. Biz devletten sadece bu hastaların tedavilerinin yapılmasını hastalığa neden olan etmenlerin araştırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Twitter\'ı yasaklayanın AB\'de yeri yok\'

SONRAKİ HABER

Fabrikaya haciz geldi, işçiler hakları ödenmeden ortada bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa