09 Mayıs 2014 06:00

Hiç davamdan vazgeçer miyim!

Adım Yasin Zincirkıran 15 Nisan 2003’te Kumport’ta işe başladım. Çok şükür kazasız belasız bugünlere kadar geldim. Kumport’ta çalıştığım sürede en iyi operatörlerin içerisinde yer aldım. Kumport yönetimi sözde beni A sınıfı operatör olarak gördü. Daha sonra Kumport el değişerek Hüsnü Özyiğin’e geçti. Kumport zaten yoğunken işler kat kat artmaya başladı. Bu büyüme yanında tabii ki kazaların oranı da artmaya başladı.

Paylaş

Adım Yasin Zincirkıran
15 Nisan 2003’te Kumport’ta işe başladım. Çok şükür kazasız belasız bugünlere kadar geldim. Kumport’ta çalıştığım sürede en iyi operatörlerin içerisinde yer aldım. Kumport yönetimi sözde beni A sınıfı operatör olarak gördü. Daha sonra Kumport el değişerek Hüsnü Özyiğin’e geçti. Kumport zaten yoğunken işler kat kat artmaya başladı. Bu büyüme yanında tabii ki kazaların oranı da artmaya başladı.

Kumport personeli olarak canla başla çalışıyorduk. Ama yemek molası 30 dakikaya indirildi, fazla mesailer arttı ve mesai parası yerine müsait zamanlarda izin verilerek mesai paraları ödenmedi. Bu sistem uzun zaman devam etti. Ve iş kapasitesi arttıkça işçiler üzerinde baskılar başladı. Kimse izinsiz lavaboya gidemez; namaz kılamaz ve haksızlığa ses çıkaramaz hale geldi. Haksızlıklar da çeşitlenmeye, çoğalmaya başladı.

Artık personelin başına verdikleri beceriksiz şef ve amirler; personel üzerinde baskı kurmaya başladı. Ve sonunda sendika mücadelesi başladı bu mücadelede öyle bir büyüme oldu ki sendikanın girmesi an meselesi. Fakat Kumport sendikaya üye olan arkadaşlarımızı işten atmaya başladı. Bir yandan şoför arkadaşları taşeron firmaya verdi. İşten atılan arkadaşları çeşitli uydurma bahanelerle tazminatsız bir şekilde kapı önüne koyarak diğer çalışan ve üye olan arkadaşlarımıza da korku vererek sendika üye sayımızı düşürdü. Bugüne kadar sendikadan atılan arkadaşlarımızın hepsi davayı kazandı ve kazanmaya devam ediyor.

Kumport’ta çalışan bir arkadaşımız kaza geçirmiş veya ölmüş onların umurunda değil. Kumport yine son hız çalışmaya devam etmektedir.

Ben bu süreçte doğal olarak Anayasa’nın bana verdiği hak olan sendikaya üye oldum. Hani A sınıfı çalışan iyi bir operatördüm! Ya bakın şimdi işten atıldım. Peki neden atıldım; çünkü Kumport yönetimi haksızlık yaptı ve halen yapıyor. Bu haksızlık karşısında susmadım ve susmaya da niyetim yok. Ben Kumport’a geçmişe dönük dava açtım. Davam devam ediyor ve sendika üyesiyim. Kumport yönetimi bana bu davadan vazgeç, sendika üyeliğini çek yoksa maalesef seni işten atacağız dedi. İstifa etmeyince uydurma bir yalanla tazminatsız olarak işten attılar. Oysa ben avukatımla bu mevzuyu görüşmüştüm. Geçmişe dönük davadan vazgeçip işime devam edecektim. Kumport yönetimine de davadan vazgeçtiğimi söyledim. Onlar bu davadan vazgeçersem işten atmayacağız demişlerdi. Özellikle Genel Müdür Özgür Soy, Yardımcısı Arcan Bey ve İnsan Kaynakları Müdürü Zuhal Kaya beni 2 Nisan 2014’te işten attılar. İki gün sonra tekrar beni Özgür Soyun talimatı ile İnsan Kaynakları Müdürü Zuhal Kaya beni çağırdı ve aynen şunu ifade etti: “Yasin eğer sen bize sendikaya üye olup bize dava açmasaydın bunların hiçbiri senin başına gelmeyecekti. Ama sen ne yaptın hem davadan çekilmedin hem sendikadan vazgeçmedin. Ama Özgür Soy ‘Yasin bize işe iade davası açmazsa tazminatı verelim’ diyor ne dersin?”

Ben artık işten atılmışım A sınıfı olarak çalışmışım onurun incinmiş, arkadaşlarım sendika sürecinde beni yalnız koymuş istifa etmişler; yönetim tazminat almam için uydurma 25/2 fırkasına göre beni işten atmış bu duruma düşmüşken davamdan vazgeçer miyim! Ve şu anda işsizim ve sendika mücadelemi Kumport içinden değil dışarıdan örgütlenerek yürütüyorum. Atılan her arkadaşım sendikaya üye olduğu için atılmıştır, aynısını şuan benim için de geçerlidir.

ÖNCEKİ HABER

KESK’te mücadeleci temelde değişim ihtiyacı

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa