08 Mayıs 2014 16:25

Antalya Büyükşehir Belediyesinde işten atma ve sindirme furyası

AKP’nin Antalya Büyükşehir Belediyesini kazanması sonrası 46 işçi işten çıkarıldı. İşten atmaların yanı sıra işçileri sendika değiştirmeye ve istifa etmeye zorlama çalışmaları da başladı.

Paylaş

Hasan ALKAN
Antalya


AKP’nin Antalya Büyükşehir Belediyesini kazanması sonrası 46 işçi işten çıkarıldı. İşten atmaların yanı sıra işçileri sendika değiştirmeye ve istifa etmeye zorlama çalışmaları da başladı.

Antalya su ve atık su idaresine( ASAT) bağlı taşeron şirketten 41 işçi işten çıkarıldı. Belediyeye bağlı çalışan taşeron işçiler bir araya gelerek yaşanan ve yaşanacak olan işten atmalara karşı basın açıklaması düzenledi.

‘KENTİ SANA DAR EDERİZ’

Basın açıklamasını işçiler adına Hacı Temur okudu. Temur, “Günlerdir belgesiz ve bilgilendirilmeden sadece sözle şifai olarak işe gelmeyin denilmek suretiyle sokağa atıldık. Yasal haklarımız olan tazminatlarımızı vermeleri bırakın yine yasal zorunluluk olan iş akdi feshinin tarafımıza yazılı olarak yapılması kuralını da hiçe sayarak hukuk dışı uygulamalara devam etmektedir. Büyükşehir belediyesine bağlı kurumlarda işten çıkarılacak işçilerin listesinin hazırlandığı bilgisini edindik. Buna benzer durumların yaşanması durumunda bu kenti sana dar ederiz” dedi.

ÜYELER İSTİFAYA ZORLANIYOR

DİSK Bölge Temsilcisi, Genel-İş Şube Başkanı Cemal Aybar da bir açıklama yaparak seçimin ertesinde sendikaya yönelik baskıların arttığını ve üyelerinin istifaya zorlandığını belirtti. Aybar, “Bugün itibariyle 73 arkadaşımız Hak-İş’e üye yapıldı” dedi. Aybar, şehir içi otopark projesinde çoğunlukla engellilerin çalıştığı bölümde de 5 kişinin işten çıkarıldığını belirtti. “ASAT’ta çalışan 7.5 aylık hamile sekreter arkadaşımızı arıtma koku havuzuna gönderdiler” diyen Aybar, birçok üyelerinin tazminatlarını ödememek için istifaya zorlandığını, yıldırma politikası uygulandığını söyledi.
 

ÖNCEKİ HABER

HDK’den Mısır ve İran’a ‘idam’ mektubu

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa