08 Mayıs 2014 15:54

HDK’den Mısır ve İran’a ‘idam’ mektubu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), büyükelçilikleri aracılığıyla Mısır ve İran cumhurbaşkanlarına ‘idam’ kararlarıyla ilgili birer mektup gönderdi.

Paylaş

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), büyükelçilikleri aracılığıyla Mısır ve İran cumhurbaşkanlarına ‘idam’ kararlarıyla ilgili birer mektup gönderdi.

Mısır’a gönderilen mektupta Mısır’daki idam kararlarına işaret edilerek, “Ülkenizdeki rejim değişikliği sonrası siyasi muhalifler üzerindeki insan hakları ihlallerini büyük bir kaygıyla izlemekteyiz. Başta yaşam hakkı olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerin ağır baskı altına alınmış olması tüm dünya kamuoyunca yakından gözlenmektedir” denildi. İran’a gönderilen mektupta ise “Resmi açıklamalara göre 82 kişi idam edilmiştir. 26 Ekim günü bir gecede, ikisi Kürt 16 mahkumun, yine 21 ve 23 Kasım günlerinde ikisi Kürt olmak üzere 17 kişinin idam edilmesi ve son olarak da yine rejim muhaliflerinden, Dizil Abad Cezaevi’nde, Simko Hurşudi’nin idam edilmesi, siyasi ve dini muhalif 30 Kürt’ün de idam cezasına çarptırılmış olması, ayrıca idam edilenlerin yakınlarının idamlarının haber ajanslarından duyulması büyük infial yaratmıştır” hatırlatması yapıldı.Mektup  “Halkların Demokratik Kongresi olarak size başvuruyoruz. Tarihsel, kültürel komşuluk ilişkilerimize ve uluslararası değerlere dayalı olarak yaptığımız bu başvuruyu dikkate alacağınızı umuyor, ülkenizde yeniden darağaçlarının kurulmamasını diliyoruz.” sözleriyle sona erdi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

ABD: Putin daha fazlasını yapmalı

SONRAKİ HABER

Çin’deki depremde ölü sayısı 12'ye yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa