08 Mayıs 2014 17:50

Çocuklara işkence Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Tatvan’daki tutuklamaları protesto eden kitleye polis saldırısının ardından gözaltına alınan 4’ü çocuk 5 kişiye emniyette işkence yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Tatvan’daki tutuklamaları protesto eden kitleye polis saldırısının ardından gözaltına alınan 4’ü çocuk 5 kişiye emniyette işkence yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Tüzel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 30 Nisan’da Tatvan’da meydana gelen olaylarda 21 yaşındaki Nihat Tarhan, ve B.Ö. (17), S.D. (16), B.K. ve Ü.B. adlı çocukların dövülerek gözaltına alındıklarını hatırlatarak, gözaltına alınanların, mahkeme tutanakları ve avukat beyanları esas alınarak, elektrikli işkence dahil olmak üzere akıl almaz işkencelere maruz kaldığını belirtti. Tatvan İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen 4’ü çocuk 5 kişinin ifadelerine göre, karakolda ‘kabus dolu saatler’ geçirdiklerini söyleyen Tüzel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya şu soruları yöneltti;
- Dövülerek gözaltına alınan çocuklardan B.Ö. ve S.D’nin karakolda yüzlerine poşu bağlanarak zorla fotoğraflarının çekildiği, yüzlerini duvara döndürüp, burunlarını duvara yapıştırmalarının istendiği ve polislerin burunlarını duvardan ayıranları bayıltana kadar dövdüğü iddiaları araştırılmış mıdır?
- Olaylardan sonra evinin bulunduğu sokakta gözaltına alının Bitlis Eren Üniversitesi Harita Kadastro Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi Nihat Tarhan da (21), gözaltına alındığı ilk andan gece yarısına kadar sürekli işkence gördüğü, aldığı darbelerden dolayı bayılmasına rağmen Tarhan’ın kasıklarına, karnına ve kafasına tekme atıldığı, hayalarına ve ayak parmaklarına elektrik verildiği iddiaları araştırılmış mıdır?
- Gözaltına alındığı esnada Nihat Tarhan’ın ayaklarına silah dipçiğiyle vurulduğu için ayakları parçalandığı halde avukatların tedavi talepleri neden karşılanmamıştır?
- Mahkeme tutanaklarında da yer alan bu beyanların muhatabı olan polisler hakkında idari soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise sonucu nedir?
- 2002-2014 yılları arasında emniyet görevlileri hakkında,  toplumsal olaylar ve gözaltı süresinde yurttaşlara işkence ve kötü muamelede bulunduğu için soruşturma açılmış mıdır? Kaç polis hakkında cezai işlem yapılmıştır? Görevden uzaklaştırma cezası verilmiş midir? (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP Erdoğan’ı aday göstermeye hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

İran: Müzakere değil, direniş ve mücadele şartları var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa