08 Mayıs 2014 07:36

Mahkeme, e-Bilet'e 'dur' dedi

Futbolseverlerin büyük tepkisini çeken Passolig E-Bilet uygulamasının durdurulmasına karar verildi. Ankara 16. Tüketici Mahkemesi'nin aldığı karar “Tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak amacıyla” verildi. Mahkeme, Basın İlam Kurumu’na talimat yazısı yazdı. Bu karar ışığında kulüpler, normal bilet satışı yapabilecekler.

Mahkeme, e-Bilet\'e \'dur\' dedi
Paylaş

Hükümet, TFF ve ihaleyi alan Çalık Holding ittifakının e-Bilet dayatmasına karşı taraftar ilk golünü attı. Mahkeme, E-Bilet uygulamasının durdurulmasına karar verildi. E-Bilet uygulaması bir rant ve fişleme aracı olarak değerlendirilmiş ve taraftar gruplarının tepkisini çekmişti. Uygulamanın ligin bitimine 5 hafta kala yürürlüğe girmesi tribünlerin bomboş kalmasına sebebiyet vermişti.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi'nin aldığı karar “Tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak amacıyla” verildi. Mahkeme, Basın İlan Kurumu’na talimat yazısı yazdı. Bu karar ışığında kulüpler, normal bilet satışı yapabilecek.

TARAF-DER AVUKATLARI BAŞVURMUŞTU

Taraftar Hakları Dayanışma Merkezi (Taraf-Der) avukatları Ertuğrul Cem Cihan ve Kemal Ulusoy, tepki toplayan e- bilet uygulamasının tüketiciyi mağdur ettiği gerekçesiyle Ankara 16. Tüketici Mahkemesine başvurarak, tedbir kararı verilmesi talebinde bulundu. Dava dilekçesinde, “Mahkemece karar verilinceye kadar Passolig adı verilen elektronik bilet uygulamasının daha fazla mağduriyete yol açmaması amacıyla tedbir kararı verilmesini talep etme zarureti doğmuştur. Passolig uygulamasından kaynaklı ihlal edilen haklarının tespitini, hukuka aykırılıkların giderilmesini ve taraftarların (tüketicilerin) gelecekteki haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmesi için zorla imzalanan sözleşmelerin geçersizliğine karar verilmesini talep ederiz” denilmişti.

‘UYGULAMA DURDURULDU’

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, Taraf-Der’in tedbir talebinin kabulüne karar verdi. Kararda, “Davacının temsil ettiği tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için teminat alınmaksızın ihtiyati tedbir talebinin kabulüne ve Passolig uygulamasının durdurulmasına karar verildi” denildi.
 Mahkeme, verilen kararın gazetelerde yayınlanması için Basın İlan Kurumuna talimat yazısı yazdı. Talimat yazısında mahkemece Passolig uygulamasına durdurulma kararı verildiği hatırlatılarak, “Passolig uygulamasının durdurulması şeklindeki tedbir kararımızın ülke düzeyinde yayınlanan gazetelerden birinden derhal ilan edilmesi rica olunur” denildi.

‘PASSOLİG SATIŞI YAPILAMAZ’

Taraf-Der avukatlarından Ertuğrul Cem Cihan Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’ye yaptığı açıklamada, “Tüketici mahkemesi talep ettiğimiz tedbir kararını verdi. Şu anda Passolig satışı yapılamaz. Yapılırsa suç işlenmiş olur. Taraftarlar sakın e-bilet almasınlar. Taraf-Der olarak haklı hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Tribünlerin kimsenin rant alanı olmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. (SPOR SERVİSİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Panele saldırı planlıymış

SONRAKİ HABER

Nijerya’da bir katliam daha; Yüzlerce ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa