Direnişten direnişe destek

Direnişten direnişe destek

Liman-İş’te örgütlendikleri için işten atılan ve 4 aydır direnişte olan Kumport işçilerine yine direnişte olan Greif işçileri, Feniş Alüminyum işçileri ve Karşı gazetesi çalışanları destek ziyaretinde bulundu.

Liman-İş’te örgütlendikleri için işten atılan ve 4 aydır direnişte olan Kumport işçilerine yine direnişte olan Greif işçileri, Feniş Alüminyum işçileri ve Karşı gazetesi çalışanları destek ziyaretinde bulundu. Patronun sendikalaşmayı önlemek için onca çabasına rağmen Ambarlı’da bulunan Kumport Limanı önünde direnişlerini sürdüren işçiler bu ziyaretle daha da güçlendiklerini ifade ettiler. “Sendika haktır engellenemez” sloganlarıyla patronun sendika düşmanı tavrını protesto eden işçiler,  yapılan konuşmalarla limanda çalışan işçileri sendikaya üye olmaya ve direnişi büyütmeye çağırdılar.

Aylardır Kumport önünde  direndiklerini belirten Liman-İş Sendika Uzmanı Sinan Ceviz, “İstanbul’da direnişte olan diğer işçi arkadaşlarımızın direnişlerini de yakından takip ediyoruz. Bu direnişler buradaki tüm arkadaşlara örnek olmalıdır. Korkacak hiç bir şey yok. Yüreklice cesaretlice ölmemek için, sakat kalmamak için yan yana durmaktan başka çaremiz yoktur” dedi. Patronun Kumport’un içerisindeki diğer bütün bölümleri taşeronlaştırmaya çalıştığına dikkat çeken Ceviz, işçileri içerde sendika karşıtı oluşan baskıya karşı sendika çatısı altında birleşmeye ve mücadele etmeye çağırdı. Ceviz, “Mücadele edenler kazanırlar. Ekmeğini pazarlık konusu yapmayanlar kazanırlar” dedi. 

BİRLEŞİRSEK GÜCÜMÜZÜ GÖRÜRÜZ

Olumsuzluklara takılmadan ve umutsuzluğa kapılmadan bir araya gelebilme cesareti gösterebilirsek gücümüzün ne olduğunu görürüz” diyen direnişteki Greif işçisi Orhan Purhan, Kumport işçilerinin yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

İşçilerin, patronların aşırı kar hırsı yüzünden can vermeye, ucuz, kuralsız çalışmanın bir parçası olmak zorunda olmadığını söyleyen Feniş Alüminyum işçisi Mehmet Doğan, bunun yolunun örgütlenmekten geçtiğini ifade etti.

13 Nisan’dan beri ücretleri verilmediği için direnişte olan Karşı gazetesi çalışanlarından Burak Öz de, “Patronların sendikayı istememesinin nedeni ne biliyor musunuz? Çünkü sendika gelirse patron  iş güvenliği kurallarına uymak zorunda kalacak” dedi.(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net