07 Mayıs 2014 16:10

Suruç'taki çatışma sona erdi

BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısı ile Urfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen yürüyüşe, asker ve polisler gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin kullandığı su, yurttaşların vücutlarında yanıklara sebep olurken, jandarma ve polis müdahalesini araya giren BDP'liler sonlandırdı.

Suruç\'taki çatışma sona erdi

Paylaş

BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısı ile Urfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen yürüyüşe, asker ve polisler gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin kullandığı su, yurttaşların vücutlarında yanıklara sebep olurken, jandarma ve polis müdahalesini araya giren BDP'liler sonlandırdı.

Öğlen saatlerinde BDP ilçe binasında bir araya gelen bini aşkın genç, araçlar ile Roajava'nın Kobanê kentine sınır olan Mürşitpınar'a (Kobanê Serxet) doğru yola çıktı. Yolun ortasındaki Etmanek Köyünde araçlardan inen gençler çok sayıda PKK, KCK, YPG bayrakları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan posteri açarak yürüyüşe geçti. "Ya hendekleri kapatırız ya da Bakur'u Rojava'laştırız", "Şoreşa Rojava navnişana serokatiyê'ye", "Gelê Kurd azade sinora nasnake" ve "Önderliğimizin yolunda Rojava'ya yürüyüyoruz" pankartları taşıyan gençler, PKK ve YPG lehine sloganlar attı. Suruç Belediye Eş Başkanı Orhan Şansal, BDP İl Eş Başkanı Celalettin Erkmen, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan'ın da katıldığı yürüyüş Kobanê Serxet'e kadar coşku ile sürdü.

Kobanê Serxet'in girişinde zırhlı araçlar ile barikat kuran jandarmanın önünde gençler adına açıklama yapan Dara Aydın, gençlerin Rojava devrimine bağlı olduğunu belirtti. Rojava Devrimi'nin halk devrimi olduğunu ve birkaç katille söndürülemeyeceğini söyleyen Aydın, "Kürt Halkı, kendi önderliğinin açtığı yolda kanının son damlasına kadar ilerleyeceğini ve bu yolda başta Kobanê'ye saldıran çetelere ve bu çeteleri yönlendiren bütün zihniyetlere karşı olan savaşında asla vazgeçmeyeceğini herkese duyuruyor ve yine bu çetelere karşı kahramanca direnen başta YPG ve YPJ savaşçılarına daha sonra bütün yurtsever Rojava halkına selamlarımızı gönderiyor, sonuna kadar destekleyeceğimi belirtiyoruz" dedi.
Daha sonra sınıra yürümek isteyen gençlere jandarma gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahaleye taşlarla karşılık veren gençler jandarmayı geri püskürtünce, takviye olarak polis tomaları ve zırhlı araçlara geldi. Jandarma ve polisin ortak müdahalesine karşı direnen gençlerden bazıları gazdan dolayı fenalık geçirirken uzun süren çatışmanın ardından gençler Suruç'a geri döndü. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdem Başçı\'dan \'faiz lobisi\' yanıtı

SONRAKİ HABER

Almanya'da istihbarat servisi AfD'yi takip edecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa