07 Mayıs 2014 14:22

Tayland'da anayasa mahkemesi, başbakanı görevden aldı

Tayland Anayasa Mahkemesi, Başbakan Yingluck Shinawatra'nın görevden çekilmesi gerektiğine hükmetti.

Tayland\'da anayasa mahkemesi, başbakanı görevden aldı
Paylaş

Tayland Anayasa Mahkemesi, Başbakan Yingluck Shinawatra'nın görevden çekilmesi gerektiğine hükmetti.

Yingluck, 2011 yılında bir memurun görev yerini usulsüz şekilde değiştirmekle suçlanıyordu. Mahkeme, başbakanın atamayı 'gizli gündemle' yaptığına hükmetti. Mahkeme Yingluck'un yanı sıra 9 kişinin daha suça ortak olduğunda karar kıldı.

Yingluck'un taraftarları ise yargı sistemini hükümete darbe yapmakla suçluyor.  Ülkede siyasi gündem uzun süredir gergin. Muhalefet, 6 ay boyunca hükümete karşı büyük sokak eylemleri düzenlemiş ve hükümetin istifasını talep etmişti. Yingluck Shinawatra, yeni bir genel seçim teklif etmiş ancak muhalefet, teknokrat hükümet kurulmasında ısrar etmişti.

Bu son kararla ülkedeki siyasi gerginliğin büyümesi bekleniyor. Pazar günü Shinawatra taraftarları büyük bir miting düzenlemişti. Salı günü ise 'Kırmızı Tişörtlüler' adlı Shinawatra taraftarlarının lideri Jatuporn Prompan, "Duyduğumuz kadarıyla tüm kabineyi görevden almak istiyorlar. Bu, hiç iyi olmaz" demişti.

Yingluck Shinawatra'nın abisi Thaksin Shinawatra, 2006'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmıştı. Hakkında çok sayıda yolsuzluk iddiası olan milyarder Shinawatra o tarihten bu yana yurt dışında yaşıyor.

Shinawatra'nın 'Taylandlılar için' anlamına gelen popülist Pheu Thai Partisi, daha çok kırsal kesimlerde güçlü. Büyük kentlerde ise son gösterilerin de arkasında olan merkez Sağ Demokrat Parti kuvvetli. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Saat firmasından Zafer Çağlayan\'a yalanlama

SONRAKİ HABER

TEM\'de minibüs alev alev yandı, trafik kilitlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...