06 Mayıs 2014 11:28

Boko Haram: Kızlarınızı biz kaçırdık, köle olarak satacağız

Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram örgütü, 270 kız öğrencinin yurtlarından kaçırılması olayını üstlendi ve kızların köle olarak satılacağını duyurdu.

Paylaş

Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram örgütü, 270 kız öğrencinin yurtlarından kaçırılması olayını üstlendi ve kızların köle olarak satılacağını duyurdu.

Boko Haram Lideri Abubakar Shekau, “Kızlarınızı ben kaçırdım. Onları pazarda satacağım. Satacağım ve evlendireceğim. Kadınlar köledir" dedi. Shekau "cihad" döneminde olduklarına vurgu yaparak "Müslüman kardeşlerimin içi rahat olsun, Allah İslam’da köleliğe izin vermiştir” dedi. Shekau, 12 ve 9 yaşlarında iki kızla evleneceğini de açıkladı.

“Batı eğitimi haramdır” anlamına gelen Boko Haram’ın lideri okullara yönelik saldırılarını sürdürecekleri tehdidinde bulundu ve dış ülkelerin Nijerya’daki duruma karışmaması gerektiğini söyledi. Shekau, daha önce yaptığı bir açıklamada “Batı eğitimi İslam’a karşı bir komplodur” demiş ve öğrencilerle öğretmenlerin öldürüleceği tehdidinde bulunmuştu. Boko Haram; yıllardır çok sayıda bombalı okul saldırısı gerçekleştirdi. Boko Haram, bu yıl ülkenin kuzey doğusundaki üç eyalette düzenlediği saldırılarla 1500'den fazla kişinin ölümüne neden oldu. Nijerya ordusu ile el Kaide bağlantılı Boko Haram arasında çatışmalar dört yıldır devam ediyor.

KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan BBC Türkçe’nin haberine göre  kız çocukların kaçırılmasıyla ilgili gösteriler düzenleyen kadın hakları savuncusu Naomi Mutah'ın cumhurbaşkanının eşinin talimatıyla gözaltına alındığı belirtiliyor.
Arkadaşları Mutah’ın cumhurbaşkanının eşi Patience Jonathan'ın düzenlediği toplantıya katıldığını ve buradan alınıp polis merkezine götürüldüğünü söylüyor.
Mutah'ın kaçırılan kızların aileleri tarafından toplantıya gönderilmesinin Jonathan'ı öfkelendirdiği belirtiliyor.
Uzmanlar Mutah'ın güçlü bir politik kişilik olarak dikkat çektiğine işaret ediyor.
Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, askeri birliklerin karadan ve havadan yürüttüğü arama çalışmalarına karşın kız çocuklarının yerlerinin tespit edilemediğini açıkladı.
Kız çocukların kaçırılmasından bu yana ilk kez bir açıklama yapan Jonathan Nijerya halkına seslenirken, “Size söz veriyorum, kızlarımız her nerede olursa olsun onları bulacağız” dedi.
Hükümetin çocukların serbest bırakılması için Boko Haram ile müzakerelere başladığı iddia ediliyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Jonathan, bu iddiaları yalanladı ve “Boko Haram ile konuşmak dahi imkânsız” dedi.
Jonathan, yardım için uluslararası güçlerle de temasa geçtiklerini belirterek “Bize yardım edebileceğini düşündüğümüz ülkelerle görüşüyoruz. Bunların başında da ABD geliyor. Başkan Obama ile en az iki kez görüştüm” dedi.

ABD’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, kaçırma olayının “öfkeyle karşılandığı” belirtildi ve ABD'nin kurtarma çalışmalarında yardıma hazır olduğu ifade edildi.
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Barack Obama’nın konu hakkında bilgilendirildiğini söyledi ve ulusal güvenlik ekiplerinin gelişmeleri yakından izlediğini belirtti.
Carney, “ABD Dışişleri Bakanlığı Nijerya makamlarıyla sürekli olarak temas halinde. Bu genç kadınların kurtarılabilmesi için neler yapılabileceğine bakıyoruz” dedi.
ABD'nin Nijerya’ya terörle mücadele desteği verdiğini belirtti ve iki ülke yetkililerinin bilgi paylaşımı başlattığını söyledi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Zafer Çağlayan gerdi, yumruklaşmaya ramak kaldı

SONRAKİ HABER

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa