06 Mayıs 2014 10:00

Çocuk cezaevleri kapatılsın

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki M Tipi Kapalı Cezaevinde 15 yaşındaki F.O’ya tecavüz edilmesine ilişkin Evrensel’e konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Avukat Şahin Kılıç, “Eğer Pozantı skandalından sonra hükümet gerekli önlemleri alsaydı, bu vahşet yaşanmazdı” dedi. Kılıç çocuk cezaevlerinin kapatılmasını istedi.

Paylaş

Bahçegül ERCAN
Adana


Adana’nın Ceyhan ilçesindeki M Tipi Kapalı Cezaevinde 15 yaşındaki F.O’ya tecavüz edilmesine ilişkin Evrensel’e konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Avukat Şahin Kılıç, “Eğer Pozantı skandalından sonra hükümet gerekli önlemleri alsaydı, bu vahşet yaşanmazdı” dedi. Kılıç çocuk cezaevlerinin kapatılmasını istedi.

Cezaevinden, yaklaşık 1 ay önce tahliye olan F.O, koğuş içerisinde günlerce taciz ve tecavüze uğradığını anlatmıştı. Gazetemiz haberi manşetine taşımıştı.

SORUMLULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Pozantı cezaevinde yaşananlardan sonra en çok şikayet edilen kişi olan cezaevi ikinci müdürünün Van’daki Erciş Cezaevine birinci müdür olarak atandığını, müdürün ise Ankara’daki Sincan Cezaevine atanarak terfi ettirildiğini hatırlatan Kılıç, şunları söyledi: “Gerekli önlemler alınmış olsaydı bugün kamuoyuna yansıyan ve yansımayan istismarlar devam etmemiş olurdu. Sorumluların hiçbirisi cezalandırılmadı. Hukuksal anlamda da cezai yaptırımlarda hiç bir değişiklik olmadı.”

Çocuk cezaevlerinin kapatılması gerektiğini belirten Kılıç, ıslahevlerinin sorun çözmediğini, aksine yeni sorunlar çıkardığını söyledi. “Suç işleyen çocukların neden suç işlediği, bu durumun sosyolojik, ekonomik ve siyasal nedenleri araştırılmalıdır. Islahevleri sorunları ortadan kaldırmaz. Aksine daha yeni suçlarla tanışmasına, uygulanan baskı yüzünden psikolojik sorunlar yaşanmasına sebebiyet verir. Çocukların faklı cezaevlerine nakli de sorunu çözmez, her cezaevinde aynı baskı sürüyor.” diye konuştu.

PSİKOLOG ÜNAL: ONARILMASI GÜÇ ZARAR

Psikolog  Hıdır Ünal, çocuk cezaevlerinde mutlaka pedagog bulunması gerektiğini söyledi. F.O’nun yaşadığı travmatik olayda ergenlik çağında olması ve psikolojik destek görmemesinin, kişilik yapısında ciddi ve onarılması güç sorunlara neden olabileceğini belirten Hıdır Ünal, “Ne yazık ki cezaevi idaresi tarafından bu husus göz ardı edilmiş ve çocuk ruhsal yarası ile baş başa bırakılmış görünüyor, bu oldukça vahim bir durumdur” dedi.
Çocuk cezaevlerinde pedagog bulunmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getiren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bu alanda çalışan meslektaşlarımız cezaevlerinde mesleklerini özgürce ve bilimsel kriterlere göre icra edememektedir. Çünkü meslektaşlarımız cezaevi müdürü, yardımcıları veya savcının emri altında memur yaklaşımı ile çalıştırılmaktadırlar. Dolayısı ile bu koşullar altında pedagogu olan cezaevlerinde de tutuklu çocuklara yeterli ve etkin bir psikososyal destek sunulamamaktadır.”


BU UTANÇ SON BULSUN

Ceyhan Cezaevinde meydana gelen tecavüz skandalından sonra açıklama yapan Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, “Çocuk tutukluluğuna son verilmeli, çocuk cezaevleri derhal kapatılmalıdır” dedi. Açıklama “Eğer mağdur olan çocuksa bu ayıp, buna engel olmayan tüm toplumundur. Bu utanca ortak olmayalım. Bu utanç artık son bulmalıdır. 18 yaş altında hangi suçtan yargılanıyor olursa olsun, çocuk tutukluluğuna son verilmeli, çocuklara ve topluma hiçbir faydası olmayan çocuk cezaevleri derhal kapatılmalıdır” denildi.
Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, mevcut yasalara göre çocuğa yönelik cinsel istismara üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verildiğini açıkladı. Açıklamada “Tecavüz suçu üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına hüküm olunur” denildi.

ÖNCEKİ HABER

Beni meşhur bir adam yaptılar, sağ olsunlar!

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa